Najbližšie k euru má Litva

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn (EK)

Ďalšie krajiny môžu zatiaľ na euro zabudnúť. Vyplýva to zo správy Európskej komisie o pripravenosti krajín na vstup do eurozóny.

„Pripravenosť Litvy na prijatie eura je výsledkom dlhodobej podpory obozretnej fiškálnej politiky a hospodárskych reforiem,“ pochválil pobaltskú krajinu eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Pripomenul, že tempo reforiem, ktoré nastalo v dôsledku pristúpenia krajiny do EÚ pred desiatimi rokmi, viedlo k badateľnému zvýšeniu životnej úrovne Litovčanov. HDP na obyvateľa, ktorý v roku 1995 predstavoval iba 35 % z priemeru EÚ, by mal v roku 2015 dosiahnuť 78 % priemeru únie.

Budeme v klube

Litva ako jediná zo sledovaných ôsmich krajín je zapojená do mechanizmu výmenných kurzov ERM II a jej menová legislatíva je absolútne kompatibilná s legislatívou EÚ.
Rada ministrov by mohla prijať konečné rozhodnutie o vstupe Litvy do eurozóny v druhej polovici júla po odobrení zo strany Európskeho parlamentu.

„Budeme v klube najsilnejších, budeme sa zúčastňovať na rozhodovaní o nás, keďže v súčasnosti stojíme za dverami, keď prebiehajú rokovania,“ povedala litovská prezidentka Dalia Grybauskaiteová počas svojej návštevy Poľska.

„Budeme dôveryhodnejší, čo znamená, že si budeme môcť požičiavať lacnejšie, takže nám ostane viac peňazí na dôchodky a ďalšie veci,“ dodala.  

Bez termínu

Ďalších sedem krajín EÚ, ktoré si vymohli odklad na prijatie spoločnej meny – Bulharsko, Česká republika, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko, momentálne nespĺňa kritériá na prijatie eura. Ich situácia bude preskúmaná v období do dvoch rokov.
Z 28 členských štátov EÚ iba Dánsko a Spojené kráľovstvo si v rámci Maastrichtskej zmluvy vyrokovali výnimky, aby nemuseli vstúpiť do eurozóny.

Rumunsko by chcelo do eurozóny vstúpiť v roku 2019. Ostatné krajiny si nestanovili cieľový termín na prijatie spoločnej meny.

Český obrat

Česko pritom k fiškálnemu paktu EÚ pristúpilo len v marci tohto roka. Bol to krok krajiny smerom hlbšej ekonomickej integrácii, ktorej predchádzalo  obdobie relatívneho vládneho skepticizmu.

„Česko pochopilo, že nejde len o ekonomický, ale aj politický projekt. Ide o to, či chce byť Česko v centre Európskej únie alebo na jej okraji,“ uviedol   Vladimír Bartovič z českého Inštitútu pre európsku politiku Europeum.

V bezpečí pred Ruskom

Na vstup Poľska do eurozóny vyzval bývalý poľský prezident Lech Walesa v rozhovore pre denník Gazeta Wyborcza. „Poľsko by malo vstúpiť do eurozóny, aby dokončilo svoju integráciu do európskych štruktúr a bolo v bezpečí pred Ruskom, povedal Walesa.

Guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka v marci vyhlásil, že to, čo sa deje na Ukrajine, je ďalší a významný argument v prospech zavedenia eura v krajine, pretože menová únia poskytuje väčšie bezpečie pred agresiou zvonka.