Najväčším príjemcom agrodotácií v EÚ je Babišov zverenecký fond, aj vďaka Slovensku

Na snímke výrobné priestory hydinárskej spoločnosti HYZA a.s. Topo¾èany v utorok 11. septembra 2012. [FOTO TASR/Henrich Mišovič]

Bruselský think tank sa pozrel na to, ktorí farmári sú v jednotlivých členských štátoch najväčšími príjemcami agrodotácií z EÚ. Na Slovensku sa čerpať najviac darí veľkofarmárom v živočíšnej výrobe. Štúdia tiež potvrdila silnú pozíciu dánskych agropodnikateľov na Slovensku.

Výkazy o vyplácaní európskych dotácií sú informačnou džungľou, v ktorej sa nevyzná ani sama EÚ, tak by sa dal zhrnúť záver štúdie, ktorú na žiadosť europoslancov vypracoval bruselský think tank CEPS (Centrum pre európske politické štúdie).

Europoslanci požiadali analytikov, aby sa pozreli na to, ako členské štáty zbierajú a následne nahlasujú Európskej komisii údaje o konečných prijímateľoch vyše 50 miliárd eur, ktoré poľnohospodárom každoročne vyplatí EÚ zo Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP).

Na úrovni EÚ stále neexistuje jednotná databáza všetkých prijímateľov a projektov podporených z európskych peňazí a údaje z jednotlivých členských krajín sa podľa autorov štúdie zbierali iba veľmi ťažko.

Pri „dolovaní“ informácií narazili na sieť viac ako 280 národných a regionálnych monitorovacích systémov s rôznymi metodikami a predpismi o ochrane osobných údajov, čo komplikuje vytvoriť komplexný obraz o konečných prijímateľoch agrodotácií.

„V súčasnosti je prakticky takmer nemožné s úplnou istotou odhaliť, kto sú najväčší koneční prijímatelia európskych peňazí,“ píšu na záver autori štúdie.

„Víťazom“ Agrofert

Bruselský inštitút napriek tomu pre každú členskú krajinu zostavil rebríček 25 najväčších konečných prijímateľov poľnohospodárskych dotácií.

Analytici skúmali údaje za finančné roky 2018 a 2019. Pri agrodotáciách sčítaval priame hektárové platby spolu s poľnohospodárskymi eurofondami z druhého piliera agropolitiky, ktoré môžu farmy čerpať na investície do modernizácie výroby. Pre každú krajinu zostavil päťdesiatku priamych príjemcov agrodotácií, čo v praxi môžu byť verejné inštitúcie, eseročky či fyzické osoby. Cieľom autorov ale bolo hlavne dopátrať sa skutočných, konečných prijímateľov finančnej podpory z EÚ.

Najväčším prijímateľom dotácií z agropolitiky EÚ je AB Private Trust. Ide o zverenecký fond českého premiéra Andreja Babiša, kam si v roku 2017 po prijatí nového zákona o strete záujmov „odložil“ svoje firmy, vrátane agropotravinárskeho holdingu Agrofert.

V obidvoch sledovaných rokoch Babišov koncern z európskych poľnohospodárskych fondov získal bezmála 30 miliónov eur. S príjmom 60 miliónov eur je tak suverénne najväčším príjemcom agrodotácií v celej EÚ.

Na druhom mieste je španielska firma Atalla s približne polovičným príjmom. Za ním nasleduje francúzsky podnik Bonduelle vyrábajúci spracovanú zeleninu, ktorý za dva roky dostal zhruba 24 miliónov eur.

Nemalá časť dotačných príjmov Babišovho agrokoncernu pochádza zo Slovenska. V roku 2019 mu Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplatila bezmála jeden a pol milióna eur. Zo slovenskej vetvy Agrofertu čerpali dotácie napríklad farmy Agrofors v Dolných Obdokovciach, Agrospol v Košiciach, či hydinárne Hyza.

Európski ľudovci: Únia by mala pre konflikt záujmov premiéra stopnúť Česku dotácie

Európska komisia by mala voči Česku prvýkrát použiť nové pravidlo podmieňujúce čerpanie eurofondov s dodržiavaním princípov právneho štátu. Navrhli to europoslanci frakcie Európskej ľudovej strany po ukončení auditu firiem okolo holdingu Agrofert.

Známe a vplyvné tváre

A ako je to s čerpaním poľnohospodárskych dotácií na Slovensku? Medzi lídrami v čerpaní agrodotácií sú najznámejšie tváre domáceho agrobiznisu. Údaje zo štúdie ukazujú, že medzi najúspešnejšími príjemcami európskych peňazí sú hlavne biznismeni v oblasti živočíšnej produkcie.

V obidvoch sledovaných rokoch najviac peňazí z európskych poľnohospodárskych fondov zinkasoval Daniel Krátky – v súčte bezmála 13 miliónov eur. Podniky veľkofarmára zo Sniny hospodária prakticky na celom Slovensku. Jeho spoločnosť Slovenské farmárske družstvo je podľa Denníka E vôbec najväčšou tuzemskou farmárskou skupinou, ktorá hospodári na 40 tisíc hektároch a zamestnáva asi tisícku ľudí.

Druhým najväčším príjemcom poľnohospodárskych dotácií je Martin Fedor, ktorý z rozpočtu SPP za dva roky získal jedenásť a pol milióna eur. Bývalý partner skupiny J&T podniká v poľnohospodárstve už zhruba desaťročie. Do jeho koncernu Sanagro podľa vlastnej webovej stránky patrí spolu 11 fariem, ktoré obhospodarujú takmer 19 tisíc hektárov pôdy a zamestnávajú 280 ľudí.

Platby na hektár, alebo rozvojové investície: Ako Slovensko využije nové agrodotácie?

Ministerstvo pôdohospodárstva v budúcom dotačnom období zrejme už nebude navyšovať priame platby na úkor investičných projektov. Hoci sa farmárom znížia hektárové dotácie, podpora investícií môže zvýšiť produkciu slovenského poľnohospodárstva a lepšie ho pripraviť na klimatické zmeny. 

Z nich najviac dotácií podľa CEPS získava sieť fariem spoločnosti BOS-POR Agro zo Záhoria, ktoré sa podľa zverejnených údajov venujú živočíšnej a rastlinnej výrobe v ekologickom režime. Druhým významným poberateľom dotácií vo Fedorovom portfóliu sú liptovské mliekarne Agronova.

Na treťom mieste je bývalý šéf štátneho pozemkového fondu z čias prvej vlády Smeru-SD Miloslav Šebek. Z jeho firiem najviac dotácií čerpá firma Agroban v Bátke, ktorá sa venuje hlavne chovu hovädzieho dobytka, ošípaných a oviec, ale aj pestovaniu obilnín, repky olejnej či kukurice. Šebekove farmy v rokoch 2018 a 2019 dostali takmer deväť miliónov eur.

Podobný objem dotácií v tomto období získali podniky Štefana Štellmacha. S takmer šiestimi miliónmi eur bola jeho spoločnosť Best Meat vôbec najväčším priamym príjemcom agrodotácií na Slovensku. Podľa verejne dostupných informácii sa farma venuje chovu hydiny.

Vrchnú päťku uzatvára agrárna skupina Exata Group, ktorej farmy získali osem miliónov eur. Koncern združuje 22 agropodnikov po celom Slovensku. Podľa webovej stránky sa sústredia hlavne na pestovanie kukurice, pšenice, jačmeňa, repky, ale aj na chov dojníc, výkrm hovädzieho dobytka a hydiny.

Dánska dominancia

Dotačný rebríček tiež potvrdzuje veľmi silné postavenie zahraničných farmárov na tunajšom trhu – predovšetkým dánskych. V prvej desiatke lídrov v čerpaní agrodotácií sú hneď štyri podniky s dánskymi majiteľmi.

Prvou z nich je spoločnosť FirstFarms, ktorá za dva roky z EÚ zinkasovala sedem a pol milióna eur. „Na Slovensku sa FirstFarms zaviazala k jednej z najväčších dánskych poľnohospodárskych investícií vo východnej Európe,“ píše v inzeráte na stránke profesia.sk. Najväčšou investíciou spoločnosti sú farmy v okolí Gabčíkova, kde chová kravy a prasatá.

Na chov ošípaných sa špecializuje aj ďalšia dánska farma Dan Slovakia Agrar, ktorá na južnom Slovensku obhospodaruje 7 600 hektárov a dáva prácu 200 ľuďom. Za dva roky počítala dotačné príjmy na úrovni siedmych miliónov eur.

„Zachovávanie správnej rovnováhy medzi životným prostredím, miestnymi komunitami, zamestnancami a výrobou je pre nás mimoriadne dôležité (…) zároveň sa snažíme byť najlepší vo svojej kategórii v slovenskom poľnohospodárstve a podporujeme mnohé rôzne mládežnícke aktivity v regióne,“ približujú svoju činnosť .

Dánska stopa je aj na pôde v obci Majcichov, kde má takmer šesť tisíc hektárovú farmu spoločnosť Slovakiet Invest. „Farma Majcichov, založená v roku 1998, patrí k významným producentom poľnohospodárskych agrokomodít, surového kravského mlieka, hovädzieho mäsa a mliečnych produktov pre McDonald’s,“ píše sa na stránke farmy, ktorej príjmy z EÚ sa pohybovali na úrovni 2,4 milióna eur.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter