Nálada nemeckých podnikov sa zlepšila

http://www.flickr.com/photos/unleashedlive/3008759307/

Ekonomický think tank Ifo včera informoval, že jeho index podnikateľskej nálady v auguste vzrástol na 90,5 bodu oproti júlovej revidovanej úrovni 87,4 bodu. Do merania sa zapojilo sedemtisíc nemeckých podnikov. Index prekonal aj výsledky prieskumu agentúry Reuters medzi 45 ekonómami, ktorí odhadovali 88,9 bodu.

Pozitívne výsledky, ktoré hlási najsilnejšia európska ekonomika hrajú pre septembrovými federálnymi voľbami do kariet kancelárke Angele Merkelovej. Tá však tieto správy komentovala veľmi vyhýbavo. Podľa ekonómov totiž trvajú vyhliadky na ďalšiu stratu pracovných miest a ekonomický výhľad sa môže ešte zmeniť, keď vypršia stimulačné opatrenia.

„Vyzerá to, že sme narazili na dno,“ povedala Merkelová pre televíziu N24. „Neznamená to však, že kríza je za nami,“ dodala. „Koniec krízy nastane vtedy, keď budeme tam, kde sme boli pred tým ako vypukla. Takže sa okamžite musíme sústrediť na to, ako sa z tohto stavu čo najrýchlejšie dostať.“

Jose Manuel Gonzales-Paramo, člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky, súhlasí s názorom, že to najhoršie je za nami. „Je priskoro hovoriť o konci krízy, no voľný pád sa už zastavil.“

Nemecko a Francúzsko zaznamenali pozitívny rast na úrovni 0,3 %. Ďalšie silné ekonomiky akou je napríklad Taliansko sú stále v recesii. „Myslíme si, že Nemecko bude hviezdou v rámci eurozóny počas nasledujúcich mesiacov,“ povedal ekonóm banky Fortis Nick Kounis.

Riziko pre nami

Nemecko zaznamenalo zlepšenie aj v zahraničnom obchode. „Svetový dopyt sa opäť dvíha a Nemecko, popredný svetový exportér z toho profituje,“ konštatoval Alexander Koch, z UniCredit banky. Viacerí ekonómovia predpokladajú stabilný rast aj v treťom štvrťroku.

„Aj keď je najbližšie obdobie priaznivé, Nemecko čelí dvom hrozbám – nezamestnanosti a problémom s úvermi,“ tvrdí Carsten Brzenski z ING. „Napriek lepším vyhliadkam a rastúcim objednávkam sú vyhliadky na udržanie pracovných miest vo výrobe veľmi ponuré,“ uzavrel.

 (EurActiv / Reuters)