Nálada v ekonomike sa zhoršuje aj na jeseň

Autor: renjith krishnan, Freedigitalphotos.net

Ako vo svojom komentári upozorňuje analytický tím VÚB banky októbrové kolo prieskumov dôvery v podnikateľskom prostredí je v eurozóne sklamaním. Účastníci trhu očakávali totiž pozitívne signály. Index nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom sektore výrazne klesol zo 46,1 na 45,3. Sektor služieb zaznamenal len anemický rast zo 46,1 na 46,2. Celkovo spoločný index za oba sektory klesol zo 46,5 na 45,8 bodu.

„Nálada na finančných trhoch sa síce vďaka odhodlaniu Európskej centrálnej banky urobiť všetko potrebné pre záchranu spoločnej meny stabilizovala, potrvá však zrejme dlhšie ako očakávali pozorovatelia trhu, kým sa pretaví aj do zlepšenia v reálnej ekonomike,“ uvádza sa v komentári.

Zlou správou pre Slovensko, ale aj pre zvyšok eurozóny, sú minulotýždňové výsledky prieskumov v nemeckej ekonomike. PMI po zlepšení na konci leta opäť klesol v oboch sektoroch. Podľa prieskumu inštitútu Ifo podnikateľská dôvera medzi nemeckými podnikmi klesla šiestykrát v rade, a dosiahla dva a polročné minimum.

Zhoršenie nálady vo zvyšku eurozóny sa podľa komentára premieta čoraz vyšším tempom aj do slovenskej ekonomiky. Podľa údajov, ktoré dnes (29. októbra) zverejnil Štatistický úrad SR index ekonomického sentimentu klesol v októbri o 1,6 bodu na 86,1.

„Nižšiu hodnotu mal naposledy v januári 2010, keď sa slovenská ekonomika zotavovala po kríze odštartovanej pádom banky Lehman Brothers,“ píše sa ďalej v komentári.

Nálada vo všetkých sledovaných sektoroch ostáva na úrovni pod svojím dlhodobým priemerom. „Znepokojujúcim je však obzvlášť prepad dôvery v stavebníctve, ale aj medzi spotrebiteľmi,“ upozorňuje analytický tím VÚB banky. Pod pesimizmus medzi spotrebiteľmi sa podpísali najmä veľké obavy zo straty zamestnania.