Namiesto Erazma Turing: Británia spúšťa nový výmenný program

Ilustračný obrázok [Pixabay]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Cezhraničné regióny a pandémia

Britská náhrada výmenného programu Erasmus – program Turing sa spúšťa 1. septembra. Na rozdiel od Erasmu si Británia zachovala členstvo vo výskumnom programe Horizon. O časť peňazí však britské univerzity prídu. 

Spojené kráľovstvo nie je členom Európskej únie od februára 2020. Od roku 2021 už nie je ani súčasťou programu Erasmus+ pre nové programové obdobie 2021 až 2027. Británia namiesto toho spúšťa nový program pomenovaný po britskom matematikovi Alanovi Turingovi, ktorý sa počas druhej svetovej vojny preslávil prelomením nemeckého šifrovacieho stroja Enigma. V rámci prvého ročníka vycestuje do zahraničia približne 40 tisíc študentov. Informovala o tom britská vláda začiatkom augusta.

Súčasťou programu Turing je viac ako 120 univerzít z Európy, ale aj Spojených štátov, Kanady či Japonska. Pre bežného študenta to predstavuje výhody, keďže tieto krajiny nie sú súčasťou Erasmu. Odvrátenou stranou je nižšia finančná podpora.

Britské univerzity odchodom z Európskej únie aspoň nateraz stratia významný zdroj financovania, ktoré nebude hneď možné nahradiť. Dobrou správou je zotrvanie Británie v programe Horizon, vyplýva z dosiaľ nepublikovaného prieskumu Európskeho výboru regiónov, ktorý má portál EURACTIV Slovensko k dispozícii. Prieskum sa venoval cezhraničnej spolupráci medzi Spojeným kráľovstvom a zvyškom Európy po brexite.

Viac príležitostí alebo menej podpory?

Spojené kráľovstvo bolo súčasťou programu Erasmus od jeho vzniku v roku 1987. Oficiálne sa z neho stiahlo začiatkom tohto roku v rámci odchodu z Európskej únie. Pokračovanie Británie v Erasme bolo počas rokovaní na stole. Koncom minulého roku britský minister školstva Gavin Williamson oznámil, že vláda sa rozhodla z Erasmu odísť a spustiť vlastný program. Znamená to, že britskí študenti sa už do Erasmu nemôžu zapojiť. Výnimku majú študenti na univerzitách v Severnom Írsku.

Primátor Komárna: Orbánove peniaze nepovažujem za problém. Aj Slovensko by malo podporovať svoje menšiny

Až pandémia ukázala, aké živé sú vzťahy na hraniciach. Do Európy by sa mali vrátiť prirodzené regióny s vlastnými právomocami vrátane možnosti zvoliť si vlastného starostu, hovorí BÉLA KESZEGH.

„Máme šancu rozšíriť možnosti štúdia v zahraničí a vidieť viac ľudí čerpať z tejto skúsenosti výhody,” povedal vtedy Williamson. Cieľom nového programu je podľa Williamsona rozšíriť možnosti štúdia aj v tretích krajinách.

Vláda Borisa Johnsona predstavila detaily programu Turing začiatkom marca. Rozpočet na prvý rok stanovila na 100 miliónov libier (116 miliónov eur). Na európske univerzity by malo vycestovať 28 tisíc študentov. Pre porovnanie, v akademickom roku 2018/2019 študovalo na európskych školách približne 18.300 študentov z britských univerzít v rámci Erasmu. Za viac ako tri desaťročia sa ho zúčastnilo okolo desať miliónov Britov.

Turing zožal ihneď po zverejnení kritiku. Na rozdiel od Erasmu totiž prepláca výdavky na cestovanie iba študentov zo znevýhodneného prostredia. Erasmus ho prepláca všetkým. Študenti si v rámci Turinga musia takisto zaplatiť školné, ak ho univerzita vyžaduje. Pokrytie nákladov na život zahraničí je v porovnaní s Erasmom v priemere o 150 eur nižšie. Britskí študenti budú musieť dbať aj na vízové pravidlá. Namiesto neobmedzeného vstupu do členských krajín Únie, budú mať len 180 dní. Európania na výmennom pobyte v Británii budú mať takisto šesť mesiacov. Ak budú chcieť ostať dlhšie, musia si požiadať o víza.

„Menej podpory, menej príležitostí pre mladých študentov v rámci novej Turingovej schémy. Nemusíte byť múdry ako Turing, aby ste videli kto tu na brexite stráca,” napísal na Twitteri europoslanec a tvrdý odporca brexitu Guy Verhofstadt (Renew).

Podpora výskumu od Únie nezmizne, jej výška je neznáma

Z britského členstva v Únii profitovali nielen študenti, ale aj samotné univerzity. Napríklad na Kentskej univerzite (Kent University, pozn. red.) tvorili v ročníku 2018/2019 Európania mimo Británie až štvrtinu akademického personálu.

Významnou výhodou boli financie, ktoré univerzity od Európskej únie dostávali. V niektorých prípadoch išlo o priamu podporu. Napríklad Univerzita v Swansea otvorila s podporou Únie nové vedecké a inovačné centrum v hodnote 530 miliónov eur. V iných zase o podporu výskumu. V tomto prípade je podiel vysoký najmä na menších univerzitách v odľahlejších častiach Spojeného kráľovstva. Na Univerzite v Bangore vo Walese stáli európske peniaze až za 60 percentami celej výskumnej činnosti.

Cezhraničné regióny: Pandémia bola tvrdou ranou, štáty by už hranice zatvárať nemali

Pandémia je pre cezhraničnú spoluprácu najväčšou ranou za posledné desaťročia. Aj predtým však regióny na hraniciach zápasili so zbytočnými prekážkami.

K úplnému odlivu európskych peňazí z britského výskumu zatiaľ nedôjde. Spojené kráľovstvo na rozdiel od Erasmu zostáva členom programu Horizon, ktorý je najväčším európskym výskumným a inovačným programom. Správa Európskeho výboru regiónov uvádza, že zatiaľ nie je jasná výška budúcich príspevkov, pretože tie bude po novom korigovať mechanizmus, ktorý ich výšku prispôsobí dopytu od britských univerzít. Inými slovami, čím menej univerzít zo Spojeného kráľovstva sa zapojí, tým bude celková podpora menšia.

Dôvodom je podľa nemenovaného zdroja z prostredia Komisie strach, že Británia bude dostávať podporu neadekvátnu výške jej príspevku do programu. Spojené kráľovstvo v minulom programovom období 2014 až 2021 z Horizonu do veľkej miery profitovalo. Britské univerzity a výskumné tímy dostali až štvrtinu z celkového rozpočtu.

Ďalšou zmenou je článok z oficiálneho dokumentu programu, ktorý uvádza, že pri niektorých výzvach sa „z výnimočných dôvodov” môžu zapojiť iba členské krajiny Únie.

Horizon oficiálne odštartoval nové programové obdobie 12. mája. Príspevky sa môžu vyplácať retroaktívne od 1. januára 2021.

Otázkou je, ako brexit zasiahne už fungujúcu spoluprácu spoločných vedeckých tímov z Británie a rôznych kútov Európy. Faktom je, že Únia umožnila britským výskumníkov jednoduchší prístup k formovaniu medzinárodných partnerstiev. Ilustruje to počet výstupov publikovaných čisto britskými tímami, ktorý od roku 1981 klesol z 84 percent na 48 percent v roku 2014. Ako sa brexit prejaví v tejto oblasti je zatiaľ otázne.