Namiesto MMF poskytne Ukrajine pomoc čínska centrálna banka

zdroj: flickr, autor: dobrych

Čínska centrálna banka krajine ponúkla úverovú linku, informoval o tom včera (21.novembra) domáci denník Kommersant. Správa prichádza po tom, čo Medzinárodný menový fond (MMF) minulý týždeň zverejnil správu o implementácii úverového rámca s Ukrajinou, pričom kritizoval nedostatok politickej vôle zo strany Kyjeva.

MMF uviedol, že tento program, ktorý sa pre Ukrajinu zaviedol v roku 2008 a ktorého súčasťou je spĺňanie vopred stanovených podmienok, síce priniesol z krátkodobého hľadiska pozitívne výsledky, ale nie širšie zlepšenie hospodárskej situácie, aké sa čakalo. „Pokrok (v oblasti štrukturálnych reforiem) nebol taký rýchli, ako by sme si priali,“ povedal Max Alier, predstaviteľ MMF na Ukrajine.

Alier navyše krajine na budúci rok predpovedá spomalenie rastu HDP zo súčasných 5 percent na 3,5 percenta vplyvom zhoršujúcej sa situácie v globálnej ekonomike. Dodal, že vzhľadom na potreby zaistenia si veľkého objemu zahraničného kapitálu by si Ukrajina mala snažiť zachovávať svoju atraktivitu pre investorov.

Plynové rokovania

Jedným z dôvodov vypovedania rokovaní s MMF zo strany Ukrajiny sa pravdepodobne spája s prebiehajúcimi rokovaniami krajiny s Ruskom ohľadom cien plynu. Ukrajinský podpredseda vlády a minister pre sociálnu politiku Sergej Tigipko tento pondelok (21.novembra) uviedol, že ukončenie týchto rokovaní očakáva už tento mesiac. Tigipko dodal, že diskusie s misiou MMF, ktoré sú v súčasnosti pozastavené, budú závisieť práve od výsledku týchto rokovaní.

V súčasnosti Ukrajina nakupuje od Ruska zemný plyn za cenu 400 dolárov za tisíc metrov kubických, čo je podstatne viac ako platia za plyn západoeurópske krajiny. Podľa informácií sa preto v súčasnosti rokuje o znížení tento ceny na polovicu.

Už minulý týždeň zároveň ukrajinský premiér Mykola Azarov prekvapivo uviedol, že krajina si poradí aj bez pôžičky zo strany Medzinárodného menového fondu. Na tlačovej konferencii v Kyjeve Azarov povedal, že po takmer roku Ukrajina nedostala z MMF „ani jeden dolár“. Dodal: „Prežili sme tento rok, prežijeme aj budúci.“ Ukrajinský premiér za tým vidí najmä vyrovnanú hospodársku politiku, stabilizáciu vnútornej situáciu vládou a zníženie vonkajšieho dlhu v pomere k HDP.

Podľa ruskej stránky Lenta.ru však bude aj v prípade, že Čína poskytne krajiny prostriedky pôvodne očakávané zo strany MMF, prítomnosť tejto finančnej inštitúcie na domácej pôde potrebovať, keďže u zahraničných investorov vzbudzuje jej zotrvanie dôveru.

Čína už poskytla pôžičku aj Bielorusku.