Napätie v talianskej vláde opäť hýbe finančnými trhmi

Taliansky premiér Giuseppe Conte [Claudio Peri/EPA]

Pred víkendom akceleroval výpredaj talianskych štátnych dlhopisov, čo zvýšilo ich výnosy. Ide o reakciu na prehlbujúce sa napätie v talianskej vláde, ktoré by mohlo viesť až k novým voľbám.

Talianski ministri sa v piatok (3. augusta) ráno stretli, aby prediskutovali budúcoročný taliansky rozpočet. Vláda je naďalej rozdelená – najmä v otázke svojich vlastných výdavkov.

Podpredseda vlády Matteo Salvini pred stretnutím uviedol, že nový rozpočet by zahŕňal zníženie daní a reformu dôchodkov. V prípade, že by sa tieto opatrenia nevyvážili prostredníctvom zníženia výdavkov, ktoré vláda doteraz nespresnila, pravdepodobne by navýšili už aj tak veľký verejný dlh

„Rozpočet (pre rok 2019) nezahŕňa všetky plánované opatrenia ihneď. Prvé kroky však povedú k rovnej dani a radikálnej reforme dôchodkového systému,“ uviedol Salvini, líder pravicovej Ligy Severu v televíznom rozhovore.

Druhý najvyšší dlh

Vládna koalícia, zložená z Hnutia piatich hviezd a Ligy Severu, sa zaviazala znížiť dane, zmeniť dôchodkovú reformu z roku 2011, ktorá zdvihla minimálny vek odchodu do dôchodku, a zvýšiť výdavky na sociálne zabezpečenie.

Činnosť koalície komplikuje slabnúca ekonomika. Štatistický úrad ISTAT v piatok uviedol, že jej zložený hlavný ukazovateľ „naďalej klesá… signalizujúc pokračovanie súčasnej fázy spomaleného hospodárskeho rastu.“

https://twitter.com/C_Barraud/status/1024978241629704192

Minister hospodárstva Giovanni Tria, bývalý profesor ekonómie, ktorý nie je členom ani jednej z vládnych strán, opakovane ubezpečoval, že vláda bude postupovať opatrne a robiť potrebné kroky pre zníženie obrovského verejného dlhu.

Verejný dlh Talianska je po gréckom najvyšší v eurozóne – predstavuje 132 percent HDP.

Tria je pod tlakom zo strany vlády, aby zvýšil výdavky a spochybnil rozpočtové pravidlá Európskej únie.

Minister však sľúbil koordináciu daňových a výdavkových iniciatív s Európskou komisiou. Tá pozorne sleduje, ako členské štáty dodržiavajú fiškálne pravidlá Únie.

Taliansko počúvlo Komisiu, chystá škrty

Úprava rozpočtu o 3,4 miliardy eur má Rímu pomôcť priblížiť sa k cieľu, ktorý nastavila európska exekutíva.

Obavy investorov

Možnosť, že by mohol byť Tria donútený rezignovať, vyvolala medzi investormi obavy, že Taliansko to tentokrát preženie so svojimi výdavkami alebo vyhlási nové voľby.

Výnosy talianskych dvojročných a päťročných štátnych dlhopisov vzrástli o 25 bázických bodov a dosiahli osemtýždňové maximá (1,11 percent a 2,18 percent) – o 14 bázických bodov denne viac.

Výnosy z desaťročných dlhopisov tiež vzrástli (o deväť bázických bodov). Po prvýkrát od 11. júna dosiahli tri percentá a potom mierne klesli na 2,98 percenta. Do Nemecka sa dostali s najvyššou hodnotou od konca júna na úrovni 255 bázických bodov

Ministri, ktorí sa zúčastnia stretnutia, zahŕňajú Tria, ministra zahraničných vecí Enza Moaveru, ministra priemyslu a práce Luigiho Di Maia a ministra európskych záležitostí Paola Savonu.

Práve Savono mal byť podľa pôvodného rozhodnutia koalície ministrom hospodárstva, no kvôli jeho kritike talianskeho členstva v eurozóne to prezident nedovolil.

Minulý mesiac navrhol, že ​​Taliansko by malo zvýšiť investície o približne 50 miliárd eur a vyzval Brusel, aby takýto plán podporil a nesnažil sa tlačiť na znižovanie deficitu.