Napomenutie pre Francúzsko

Krátka správa:

Ministri financií eurozóny pripomenuli Francúzsku jeho záväzok dosiahnuť vyrovnaný rozpočet do roku 2010. Pôvodne ho prijal ešte prezident Jacques Chirac a jeho nástupca Nicolas Sarkozy ho prevzal.

Dnes však francúzska ministerka financií  Christine Lagarde tvrdí, že svoj záväzok splnia iba vtedy, ak „to umožnia ekonomické podmienky,“ teda dostatočne vysoký ekonomický rast. Prezident Nicolas Sarkozy dlhodobo obhajuje svoj zámer uvoľniť verejné financie, aby naštartoval ekonomiku krajiny. V mene tohto cieľa tiež posunul záväzok vyrovnať verejné financie až na rok 2012. Tvrdí, že politika v Európe by sa nemala obmedziť len na „automatické pravidlá, ktoré nenechávajú žiadny priestor pre politické rozhodnutia a zodpovednosť.“

Sarkozy zároveň dodal, že „naša mena nie je tabu,“ čím opäť oživil spor s Európskou centrálnou bankou, na ktorú naliehal, aby podnikla kroky na oslabenie eura a znížila základnú úrokovú sadzbu. Je presvedčený, že aktuálna politika ECB oslabuje pozíciu francúzskych vývozcov a tým škodí celej ekonomike.

Francúzsko však nenachádza veľa pochopenia u svojich kolegov v eurozóne, čo potvrdila aj posledná schôdzka ministrov financií. „Nedodržiavanie pravidiel veľkými krajinami veľmi poškodzuje dôveryhodnosť Európy,“ vyhlásil holandský minister financií Wouter Bos. Zároveň vyzval na viac preventívnych sankcií pre členské štáty, ktoré sa nesnažia plniť pakt stability a rastu.

Nemecko nepodporilo Francúzsko pri jeho snahách o oslabenie eura a ani v otázke rozpočtového deficitu nestojí na strane Paríža. Nemecký minister financií Peer Steinbrück pripomenul svojej francúzskej kolegyni Christine Lagarde záväzok vyrovnať deficit do roku 2010: „Predovšetkým veľké krajiny by sa mali snažiť plniť svoje záväzky.“

Francúzsko nie je jediné, ktoré si v pondelok večer vyslúžilo kritiku od „euroskupiny“ ministrov financií. Výzvu urobiť ráznu rozpočtovú konsolidáciu dostalo aj Taliansko.