(Ne)konečný audit Babišovho stretu záujmov: Česko chce verdikt Komisie napadnúť na európskom súde

Český premiér Andrej Babiš. [EPA-EFE/Martin Divisek]

Ministerka Klára Dostálová hovorí, že Česko bude ďalej pripomienkovať správu Európskej komisie o strete záujmov českého premiéra. Brusel však odkazuje, že jeho verdikt je definitívny.

Auditná správa Komisie potvrdila konflikt záujmov českého premiéra Andreja Babiša. Oznámil to v nedeľu český týždenník Respekt s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom uvedeného dokumentu a súvisiaceho konania.

Komisia zaslala v piatok do Česka konečnú auditnú správu, ktorá sa týka európskych dotácií vyplácaných skupine Agrofert. Dokument dostalo ministerstvo ČR pre miestny rozvoj; zistenia v ňom obsiahnuté však oficiálne zverejnené neboli.

Ministerstvo tvrdí, že správa Komisie ešte nie je finálna a bude ju pripomienkovať. Brusel však odkazuje, že skutočne ide o konečnú podobu auditu.

Česko vráti 450 miliónov korún

Podľa dvoch zdrojov Respektu audit pre Babiša „nedopadol dobre“. V správe sa údajne konštatuje, že kombinovanie biznisu s politikou je v rozpore s európskym a českým právom.

Európska komisia označila konečnú auditnú správu za dôvernú a odmietla ju ďalej komentovať. Predbežná správa bola do Česka doručená už tento rok na jar a unikla aj do médií. Podľa nej je český premiér Andrej Babiš má stále vplyv na rozhodovanie skupiny Agrofert, teda firmy, ktoré previedol do zvereneckého fondu.

Podľa Bruselu je tak český premiér v konflikte záujmov, keďže takýto súbeh biznisu a politiky je v rozpore s európskym právom ale aj zákonom „lex Babiš“, teda českou novelou zákona o stret záujmov.

„To by mohlo znamenať spochybnenie predošlých aj budúcich dotácií pre Agrofert a to tak dotácií z európskych fondov, tak nárok na peniaze z českého rozpočtu,“ píše český časopis.

Českej republike hrozí, že bude musieť do rozpočtu Únie vrátiť okolo 450 miliónov korún (17,63 milióna eur). Ide o európske dotácie z rozpočtu kohéznej a tiež spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

(Ne)konečná správa

Premiér Babiš obvinenie z konfliktu záujmov pri čerpaní európskych dotácií pre koncern Agrofert dlhodobo odmieta. Rovnako tak tvrdí, že Česko žiadne peniaze vracať nebude.

Postup exekutívy EÚ skritizoval aj počas víkendu v Českej televízii. „Je úplne absurdné, aby Brusel vykladal český zákon, navyše úplne nezmyselne, keďže ,lex Babiš’ bol namierený iba proti mne s cieľom vyštvať ma z politiky,“ hovorí Babiš s tým, že sa zákon neporušil.

Ministerstvo pre miestny rozvoj však správu odmieta zverejniť. Šéfka rezortu Klára Dostálová (ANO) pre český rozhlas uviedla, že „rozhodne nejde o finálnu podobu auditnej správy“. Česko podľa nej ešte môže do Bruselu zaslať svoje pripomienky.

To však vyvrátil hovorca Európskej komisie. „Skutočne ide o konečnú správu,“ odpovedal na otázku iROZHLAS.cz. Dodáva, že české úrady majú dva mesiace na to, aby informovali Komisiu, ako plnia odporúčania obsiahnuté v správe.

Babišov konflikt záujmov je už témou aj pre súd EÚ

Všeobecný súd EÚ potvrdil, že prijal podnet od českého senátora za stranu Pirátov, v ktorom obviňuje českého Andreja Babiša z konfliktu záujmov.

Na Babišov stret záujmov Komisiu ko prvá upozornila česká pobočka Transparency International Jej riaditeľ Davida Ondráčka teraz hovorí, že odtajnenie správy je vo verejnom záujme. „Z toho tajnostkárstva je evidentné, že audit neodpadol v prospech premiéra Babiša,“ tvrdí Ondráčka.

Babiš potom v reakcii Transparency International označil za udavačskú neziskovku. „Toho skorumpovaného udavača (Ondráčka) nepotrebujem komentovať. Poberá peniaze od štátu, od ministerstiev a robí politiku,“ povedal šéf hnutia ANO.

Ako už naznačila Dostálová, vláda využije všetky možnosti, aby sa vráteniu peňazí do rozpočtu EÚ vyhlo. Počíta sa s tým, že Česko verdikt napadne na Súdnom dvore EÚ. Podľa informácií českých Hospodárskych novín sa prípadom bude zaoberať aj rozpočtový výbor Európskeho parlamentu. Český europoslanec Tomáš Zdechovský bude požadovať úplné zverejnenie auditu.