Nemci a Francúzi už ohlásili ďalší summit

zdroj: TASR

Lídri oboch krajín, francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová sa pritom stretnú už v sobotu večer (22. oktobra), teda deň pred očakávaným summitom. Stane sa tak na pozadí oficiálnej večere skupiny európskych ľudovcov (EPP), do ktorej sa zaraďuje Merkelovej strana CDU, ako i Sarkozyho UMP.

Elyzejský palác v tomto ohľade zverejnil na svojej stránke tri hlavné okruhy, ktorým sa budú lídri oboch krajín venovať v snahe nájsť kompromis. Pôjde o:

  • operatívne zavedenie nových foriem zásahu v prípade mechanizmu Európskeho fondu finančnej stability (EFSF)
  • plán na rekapitalizáciu európskych bánk
  • zavedenie hospodárskeho spravovania v eurozóne a posilnenie európskej integrácie

Na základe balíčka úsporných opatrení, ktoré včera (19. októbra) schválil grécky parlament a vplyvom najnovšej správy z dielne EÚ a MMF vyzvalo zároveň Francúzsko a Nemecko k „okamžitému začatiu“ rokovaní so súkromným sektorom za účelom „posilnenia udržateľnosti“ gréckeho verejného dlhu.

Podľa dobre informovaných zdrojov Nemecko dokonca navrhlo, aby sa nedeľný (23. októbra) dvojsummit (stretnutie lídrov eurozóny, ako i stretnutie lídrov EÚ) zrušil a stretnutie sa presunulo na čas, kedy sa Parížu a Berlínu podarí dohodnúť na tom, ako vylepšiť účinnosť 440-miliardového eurovalu. Sarkozy však napokon trval na tom, aby sa summit, ktorý už raz z podobného dôvodu odsunuli, napokon uskutočnil.

Názory Francúzska a Nemecka na rekapitalizáciu a na to, ako čo najlepšie podporiť EFSF sa totiž rozchádzajú. Paríž sa obáva, že v prípade zvolenia zlého spôsobu riešenia by mohol byť ohrozený rating AAA.

Predstavitelia EÚ v Bruseli zapojení do príprav summitu reči o jeho ďalšom odložení tiež popreli a zároveň uviedli, že názorové rozdiely medzi Parížom a Berlínom nie sú také vážne ako sa hovorí. Spoločné prehlásenie oboch krajín tiež uvádza, že „Francúzsko a Nemecko sa zhodli na tom, že všetky súčasti tejto ambicióznej a komplikovanej odpovede (na súčasnú situáciu) budú do hĺbky prerokované na summite v nedeľu za cieľom ich konečného prijatia hlavami štátov a vlád na druhom stretnutí, ktoré sa uskutoční nie neskôr ako v stredu.“

O tom, čo je možné od nadchádzajúceho summitu očakávať, informoval Richard Corbett, bývalý europoslanec a súčasný člen kabinetu prezidenta EÚ Hermana Van Rompuya v tomto článku