Nemci vyzývajú Talianov a Francúzov na dodržiavanie rozpočtových pravidiel

Jens Weidmann (vpravo) s francúzskym ministrom hospodárstva Burnom Le Maireom v roku 2017. [EPA-EFE/Valda Kalnina]

Ak Rím a Paríž porušujú svoje záväzky, bude ťažké žiadať ich dodržiavanie od ostatných, povedal šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann. Francúzsko kritizoval aj eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger, napokon však priznal, že proti nemu nezakročí.

Prezident Nemeckej spolkovej banky Jens Weidmann hodnotí dohodu o znížení budúcoročného rozpočtového schodku Talianska s Európskou úniou z 2,4 na 2,04 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) skepticky.

Znepokojuje ho, „čo to bude znamenať pre budúcu rozpočtovú disciplínu v europriestore“. Z rovnakých dôvodov kritizoval aj Francúzsko.

Komisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger rovno navrhol, aby Komisia proti Parížu spustila procedúru nadmerného deficitu, ktorému od novembra 2018 čelí Rím. To však odmietol komisár pre hospodárske a finančné záležitosti a francúzsky politik Pierre Moscovici.

Vo štvrtok 27. decembra Oettinger povedal, že Komisia napokon bude akceptovať prekročenie troch percent deficitu francúzskeho rozpočtu, ak to bude jednorazové porušenie pravidiel.

Problémy pre Európsku komisiu

Šéf nemeckej centrálnej banky sa kriticky vyjadril pre nedeľné (23. decembra) vydanie denníka Bild am Sonntag. Ústupok Taliansku bude podľa neho spôsobovať problémy Európskej komisii, ak bude žiadať od iných vlád, aby sa usilovali o dobré štátne financie.

Weidmann zdôraznil, že sa pravidlá musia presadzovať „tempom“. To je dôležité aj pre plnenie budúcich integračných krokov. „Pri kompromise Komisie s talianskou vládou to nebol tento prípad,“ uviedol ďalej.

Weidmann varoval aj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona pred prekročením limitu 3 percentá HDP. Podľa neho je správne v dobrých časoch sa pripravovať na zlé obdobie. Limit 3 percentá treba dodržiavať a štrukturálny deficit primerane znižovať.

Macronove ústupky nazval Weidmann „legitímnym politickým rozhodnutím“. Dodal však, že „by sa malo celkovo profilovať tak, aby bolo v zhode so spoločne dohodnutými európskymi fiškálnymi pravidlami.“

Francúzsko posúdia až v máji

Macronova vláda na protesty žltých viest odpovedala prijatím balíka opatrení v hodnote asi 10 miliárd eur. Okrem zmrazenia daní na pohonné hmoty sľúbil francúzsky prezident od roku 2019 zvýšiť minimálnu mzdu o 100 eur, znížiť odvody pre chudobnejších dôchodcov a zrušiť zdanenie nadčasov.

Opatrenia budú zväčša financované zo štátneho rozpočtu. Francúzsky vláda odhaduje, že jeho budúcoročný schodok sa zvýši z plánovaných 2,8 percenta na 3,2.

Budúcoročný rozpočtový deficit Francúzska dosiahne asi 3,2 percenta HDP

Opatrenia avizované francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v reakcii na krízu spôsobenú protestmi “žltých viest” budú Francúzsko stáť asi desať miliárd eur, uviedol predseda vlády Édouard Philippe. 

Európska komisia bude francúzsky rozpočtový deficit posudzovať až v máji, napísal nedávno portál EURACTIV.com. V máji sa Komisia venuje európskemu semestru, ktorého cieľom je koordinovať národné makroekonomické a fiškálne politiky.

V máji sa tiež jednoznačne ukáže, aký bol dopad protestov na francúzsku ekonomiku a vplyv ústupkov na rozpočet.

Procedúra nadmerného deficitu

Nemecký komisár Oettinger bol ostrejší ako Weidmann. V minulotýždňovom rozhovore pre nemecký magazín Focus vyzval na spustenie procedúry nadmerného deficitu proti Francúzsku. S výnimkou roku 2017 porušila podľa neho krajina „nové rozpočtové pravidlo po 11. rok v rade“.

„Peniaze navyše, ktoré Macron sľúbil, nie sú len jednorazovým vianočným darčekom, ale sú trvalými štrukturálnymi výdavkami“.

V rámci procedúry nadmerného deficitu musia krajiny svoj rozpočet upraviť – čo je už prípad Talianska – pod hrozbou, že budú čeliť obrovským pokutám.

Francúzsky komisár Moscovici však takýto postup odmietol. „S mojím kolegom absolútne nesúhlasím, Francúzsko nemožno tak ľahko odsúdiť,“ povedal komisár pre hospodárske a finančné záležitosti.

Silný podporovateľ EÚ

Vo štvrtok 27. decembra napokon zmenil názor aj Oettinger. Ak Francúzsko poruší rozpočtové pravidlá iba jednorazovo v roku 2019, Komisia to prijme.

„Pod touto podmienkou budeme tolerovať deficit štátneho rozpočtu vyšší ako tri percentá ako jednorazovú výnimku. Nesmie sa však predĺžiť po roku 2019,“ povedal nemecký komisár mediálnej skupine Funke, ktorú citovala agentúra Reuters.

Komisár pre rozpočet tiež uviedol, že prekročením trojpercentného schodku Macron „prišiel o rešpekt“. Doplnil však, že „francúzsky prezident zostáva silným podporovateľom Európskej únie“.

„Teraz je kľúčové, aby Macron pokračoval v reformách, zvlášť na trhu práce, a aby Francúzsko zostalo na rastovej krivke,“ uzavrel Oettinger.

Expanzívna politika ECB

Weidmann ešte povedal, že skončenie nákupu štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB) je „prvým významným krokom normalizácie situácie“.

Tým sa však program nákupu neskončil. Peňažná politika ECB zostáva „vyslovene expanzívna“. „Jednoducho povedané, Rada ECB stále necháva nohu na plynovom pedáli, ale nestláča ho“.

Moscovici: Situácia okolo rozpočtov Francúzska a Talianska je neporovnateľná

Zvýšenie miezd najchudobnejším robotníkom a zníženie daní pre dôchodcov, avizované francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, povedú k nárastu verejných výdavkov o 8 až 10 miliárd eur.

Šéf nemeckej centrálnej banky vyhýbavo odpovedal na otázku o svojich ambíciách stať sa šéfom ECB po Mariovi Draghim. Každý, kto sedí v rade, musí chcieť formovať peňažnú politiku. „Bolo by to zvláštne, keby som mal byť vylúčený z prevzatia väčšej zodpovednosti. To je ale celkom iné, ako sa o to usilovať,“ reagoval.

Pretože Nemec Manfred Weber chce kandidovať na post predsedu Európskej komisie, Weidmann sa domnieva, že jeho šanca získať hlavné kreslo v ECB je malá. Draghiho funkčné obdobie v ECB sa skončí v novembri 2019.