Nemecká ekonomika je v dobrom stave

Krátka správa

Nemecko patrí medzi hlavných svetových exportérov. Zdá sa však, že nemecké firmy sa zatiaľ dokážu omnoho lepšie vyrovnať s rastúcou hodnotou eura voči doláru, než ich konkurenti vo Francúzsku či Taliansku.

Analytici pripisujú túto väčšiu odolnosť faktu, že nemecké firmy v posledných rokoch výrazne internacionalizovali svoje aktivity a ich export sa stále viac zameriava na východnú Európu a rýchlo rastúce trhy v Ázii.

Zotavovanie nemeckej ekonomiky sa začína prejavovať aj na zamestnanosti. V utorok zverejnil Federálny štatistický úrad údaje, podľa ktorých bola minulý mesiac zamestnanosť 70,7% – čím prekročila cieľ stanovený v Lisabonskej stratégii (70%). Nemecko zažíva už druhý rok obnoveného hospodárskeho rastu a hoci ekonómovia predpokladajú, že budúci rok trochu spomalí – okrem iného aj v dôsledku krízy na finančných trhoch a rastúcich cien energií – trh práce by sa mal vyvíjať pozitívne až do roku 2009.

Rast zamestnanosti by mohol nemeckej ekonomike pomôcť na budúci rok, keď sa očakáva pokles exportu, ktorý bol doteraz motorom oživenia. Nahradiť by ho mohla domáca spotreba.