Nemecko schválilo dodatok k zmluve o trvalom eurovale

Zdroj: TASR/AP

Spolková vláda v stredu (26.9.) schválila takzvanú „interpretačnú deklaráciu“. Ide o dodatok k zmluve o vytvorení trvalého eurovalu (Európsky mechanizmus pre stability, EMS/ESM), podľa ktorého  nemecké záväzky voči EMS nesmú bez súhlasu Bundestagu prekročiť 190,24 miliardy eur. Strop pre záväzky požadoval Spolkový ústavný súd.

Navyše o všetkých aktivitách fondu musia byť informované obe komory parlamentu. Otvoril sa tak cesta ratifikácii zmluvy o trvalom eurovale. Nemecko je poslednou krajinou eurozóny, ktorá ešte neratifikovala dohodu o EMS, ktorá je dôležitým nástrojom boja EÚ s dlhovou krízou.

„Deklarácia korešponduje s inštrukciami stanovenými Ústavným súdom,“ uviedol Steffen Seibert, hovorca kancelárky Angely Merkel.

Hneď po skončení schôdze kabinetu odišla kancelárka na rokovanie s generálnou riaditeľkou Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovou. Hlavnou témou ich diskusie bola dlhová kríza eurozóny.

Trvalý záchranný fond mal začať fungovať už v júli, ale skupina nemeckých euroskeptikov pokúsila zablokovať ratifikáciu zmluvy o EMS na ústavnom súde. Súd ich návrh 12. septembra zamietol a dal trvalému eurovalu zelenú s vyššie uvedenými podmienkami. Deň po rozsudku ho podpísal aj prezident Joachim Gauck.

O deklarácii ešte ešte v stredu popoludní debatovala dolná komora parlamentu – Bundestag. Jeho schválenie ale nie je podmienkou pre právoplatnosť dodatku.

Vznik EMS sa kvôli vývoju v Nemecku posunul na jeseň. Očakáva sa, že fond začne fungovať do konca októbra.

Vedúci ministrov financií eurozóny Jean-Claude Junker uviedol, že členské štáty nasledujúci mesiac vložia do EMS 32 miliárd eur v dvoch tranžiach, čím mechanizmus získa počiatočnú úverovú kapacitu okolo 200 miliárd eur.

(EurActiv/TASR/DPA/Reuters)