Nemecké HDP kleslo najviac od povojnovej éry

Najväčšia európska ekonomika sa vlani prepadla päťnásobne hlbšie ako v povojnovom období. Federálny štatistický úrad informoval o stagnácii aj v posledných troch mesiacoch roka, pričom analytici odhadovali pozitívny obrat. Export minulý rok poklesol o 14,7 % a import o 8,9 %.

Nemecká obnova podľa ekonómov priveľmi záleží na vývoji exportu. „Spamätanie nemeckej ekonomiky závisí od exportu, kým spotreba súkromného sektora, okrem stimulovaného predaja áut pomocou šrotovného, je nevyužitým zdrojom rastu,“ tvrdí ekonóm ING Carsten Brzeski.

Ako informuje agentúra Reuters, dá sa však očakávať, že nemecká vláda zvýši svoj odhad rastu z 1,2 na 1,5 %. Minister financií Wolfgang Schaeuble 1,2-percentnú predikciu označil za príliš opatrnú.

Podľa štatistiky HDP v štvrtom trimestri pri medzištvrťročnom porovnaní stagnovalo, pričom v druhom a treťom miestne rástlo o 0,4 respektíve 0,7 %.

Ekonóm Uwe Angenendt z BHF-Bank pripustil, že štartovné pozície v novom roku nie sú podľa očakávaní, ale verí v pokračujúcu stabilizáciu hospodárskej situácie. Rast v prvom štvrťroku 2010 môže skomplikovať nečakane tuhá zima, ktorá negatívne vplýva na konštrukčný sektor a dopravu.

Kancelárke Angele Merkelovej robí starosti aj pokračujúca kríza nemeckého pracovného trhu. Podľa prieskumu je z obáv zo straty zamestnania nálada spotrebiteľov na bode mrazu.


(EurActiv/EurActiv)