Nemeckí aktivisti bojujú proti záchrane eura

Pri tom, ako sa krajiny pripravujú na zavedenie stáleho eurovalu pre zlyhávajúce ekonomiky, nemecký právnik si je „istý,“ že jeho ústavný súd zabráni ďalším záchranným balíčkom, podobným tým pre Grécko či Írsko.

„Tí ktorí pľujú na pravidlá Európska monetárnej únie napokon prehrajú,“ povedal včera (12.1) politikom v obecenstve kontroverzný právnik Markus Kerber, ktorý je vedúcou postavou nemeckého občianskeho úsilia.

Kerber, spolu s ďalšími politikmi a dramatikmi podali podnet na spolkový ústavný súd. Veria, že lídri EÚ porušili základné práva občanov a zlaté pravidlo eurozóny o zákaze finančnej výpomoci (tzv. no bailout clause). Skupina okolo Kerbera si myslí, že záchranný mechanizmus EÚ porušuje vlastnícke práva, pretože vyžaduje peniaze daňových poplatníkov, ktoré sú podľa nemeckej ústavy majetkom občanov.

Finančná výpomoc a nedávne nákupy národných bondov Európskou centrálnou bankou, podľa navrhovateľov nielen porušujú právny základ európskych zmlúv, ale zároveň deformujú konkurenciu Únie.

Keďže oči sa momentálne upierajú na možnú pomoc Portugalsku, Kerber je súčasťou silnejúceho hnutia proti spoločnej mene. Skupina ostro kritizuje európskych lídrov za odobrenie výpomocí.

Ďalší člen hnutia, nemecký dramatik Rolf Hochhuth, sa v súvislosti s pomocou Grécku v máji 2009 vyjadril: „Už od dôb Odysea svet vie, že Gréci sú najväčší darebáci všetkých čias. Ako je to vôbec možné – iba ak to bolo zámerné – aby takto populárna turistická destinácia zbankrotovala?“

V jednom z výrokov Kerber povedal, že bol „v pokušení“ požiadať o súdny zákaz proti hroziacej pomoci Portugalsku a že by radšej vykopol upadajúce štáty z eurozóny ako ich podopieral.

„Únia by mala pokryť náklady devalvácie [meny], zaplatiť úrok z národných dlhov a potom povedať ´nechajte nás v mieri´,“ dodal.

Tento nemecký prípad nezískal v Bruseli veľa pozornosti. Niektorí pozorovatelia hovoria, že nemecké trvanie na obmedzenej zmene Lisabonskej zmluvy potrebnej na vytvorenie stáleho protikrízového mechanizmu, bolo kvôli upokojeniu ústavného súdu v Karlruhe. Súd sa zviditeľnil napríklad pri skúmaní súladu Lisabonskej zmluvy so základným zákonom Nemecka.

Podľa nemeckých diplomatov v Bruseli je rozhodnutie ústavného súdu v prospech Kerbera a jeho skupiny nepravdepodobné.