Nemeckí analytici: Únia môže profitovať z obchodnej vojny medzi Američanmi a Čínou

Americký dolár a čínsky yuan. [EPA/Mark]

Ak Spojené štáty zavedú clá na všetky čínske produkty, dieru na americkom trhu by mohli vypĺňať aj európske firmy. Únia by si mohla polepšiť na ziskoch o 1,5 miliardy eur a ak odvetné clá zavedú aj Číňania, zisk krajín Únie by sa mohol viac ako zdvojnásobiť.

Nemecko a ďalšie krajiny Európskej únie môžu profitovať z obchodnej vojny medzi Čínou a USA, uviedol v utorok vo svojej štúdii mníchovský inštitút Ifo.

EÚ by mohla viac exportovať do Spojených štátov, ak Spojené štáty prijmú dodatočné clá na čínsky import,” uviedla ekonómka a spoluautorka štúdie Marina Steinigerová.

Ak Washington zavedie clá vo výške 10 percent na čínske tovary v celkovej hodnote 300 miliárd dolárov (267,33 miliardy eur), dodatočný zisk Nemecka by dosiahol 94 miliónov eur. 

Dodatočné zisky v celej EÚ by narástli až na 1,5 miliardy eur, uvádza sa v štúdii. 

Čínsko-americká obchodná vojna poškodzuje Európu

Obchodná komora Európskej únie v Číne kritizovala clá, ktoré vzájomne na svoj tovar uvalili Peking a Washington.

Ak Čína v rámci odvety zvýši clá na dovoz zo Spojených štátov amerických o 10 percent, podľa Steinigerovej sa nakoniec budú smiať” Nemecko a EÚ, keďže ich dodatočné zisky dosiahnu 323 miliónov eur, respektíve 1,7 miliardy eur. 

Takáto eskalácia obchodnej vojny by podľa Ifo stála Spojené štáty 1,5 miliardy eur a Čínu 21,6 miliardy eur.

Vojna je vojna

Nemecko by pri zavádzaní ciel medzi Washingtonom a Pekingom mohlo v EÚ profitovať najviac. Prilepšovali by si ale aj ďalší, najmä Taliani (183 miliónov eur pri clách na čínsky tovar a 231 miliónov eur pri clách na americký tovar), Francúzi (129 vs. 168 miliónov eur) a Briti (86 vs. 58 miliónov eur).

Trump navrhuje nové clá na výrobky z Únie v hodnote štyroch miliárd dolárov

Nové clá súvisia s dlhoročným sporom ohľadom dotácii pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Budú sa vzťahovať na potraviny ako klobásy, šunky, olivy alebo cestoviny, ale aj škótsku a írsku whiskey. 

Americký prezident pred dvomi týždňami prisľúbil, že zavedie clá na každý produkt, ktorý sa do Štátov z Číny dováža. Tarify mali platiť už od 1. septembra, no administratíva sa rozhodla, že zoznam prepracuje. Nedostatok niektorých dovezených produktov by totiž mohol spôsobiť významný výpadok na trhu, či dokonca ohroziť zdravie a národnú bezpečnosť. Mnohé tovary sa teda na zoznam pridajú až koncom roka, presnejšie 15. decembra. 

Podľa médií majú obyvatelia očakávať zavedenie ciel a následné zdražovanie aj pri laptopoch, mobilných telefónoch, či niektorých druhoch textilu a obuvi, videohier a hračiek. U prezidenta mali lobovať predajcovia, ktorí očakávajú pri návrate do školy, ale aj pred Vianocami zvýšenie predaja. Tarify by ich ceny mohli zásadne ovplyvniť a odraziť sa na ziskoch.

Prezident Ifo Clemens Fuest však upozornil, že obchodná vojna má negatívny vplyv na celú globálnu ekonomiku a že poškodí každého, pretože zníži dôveru investorov a spotrebiteľov po celom svete”.

Obchodná vojna medzi USA a EÚ: Poľnohospodári sa obávajú ruského scenára

Boja sa, že spor medzi EÚ a USA sa bude vyhrocovať a vláda vo Washingtone sa zameria aj na poľnohospodárske produkty.

V súčasnosti navyše hrozí, že obchodná vojna by mohla eskalovať do takej miery, že Washington splní vyhrážky a začne clá uplatňovať aj na európske výrobky, napríklad často spomínané automobily. Ich najväčším exportérom do Spojených štátov je Nemecko a dodávateľmi preň aj Česko, Poľsko a Slovensko.