Nemeckí europoslanci napadli slovenské euro

Dvaja nemeckí členovia výboru pre hospodárske a menové záležitosti  Európskeho parlamentu, Werner Langen a Alexander Radwan, žiadajú, aby bolo prijatie eura na Slovensku odložené až do januára 2010. S touto výzvou prišli vo svetle včerajšiej zmeny centrálnej parity na 30,126 slovenských korún za 1 euro, ktoré odobrila Rada EÚ.

„Slovensko hrubo porušilo maastrichtské kritériá: Po revalorizácii koruny o viac ako 7 % v marci 2007 a po súčasnej prekvapivej revalorizácii o ďalších 17,6 %, môže byť vstup Slovenska do eurozóny od januára 2009 len ťažko oprávnený“, stojí v ich stanovisku.

Ako ďalej uvádzajú, ani druhá valorizácia nezníži riziko inflácie natrvalo, pokiaľ „zostane moratórium na platy a ceny energií“. Podľa Langena a Radwana by mal komisár Almunia zo svojej správy buď stiahnuť alebo v nej opraviť odporúčanie Slovenska do eurozóny. Komisia tiež údajne nezobrala dostatočne do úvahy pochybnosti Európskej centrálnej banky.  

Werner Langen je členom nemeckej Kresťansko-demokratickej únie (CDU), Alexander Radwan je zase z bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU). Obaja patria do Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá je v Európkom parlamente spolu s Európskymi demokratmi súčasťou frakcie EPP-ED.

Najbližšie sa bude slovenským eurom na júnovej plenárnej schôdzi zaoberať Európsky parlament prostredníctvom správy poslanca Davida Casa z Matly. Podľa dostupných informácií je správa nášmu euru naklonená. Posledné slovo bude mať v júli Rada EÚ (ECOFIN), ktorá zároveň stanoví výmenný kurz.