Nemecko a Francúzsko: Manželské nezhody?

Médiá už dávnejšie informovali o napätí medzi Parížom a Berlínom kvôli pomoci Grécku, 440- miliardovému stabilizačnému plánu pre eurozónu, či kontrole rozpočtov jednotlivých členských štátov eurozóny. V prípade nedodržiavania záväzkov a porušovanie fiškálnych pravidiel má byť pritom riešením dočasné pozastavenie práva danej krajiny vetovať záležitosti spojené s eurom. Napriek tomu, že Sarkozy tomuto návrhu ustúpil, nie je isté, či zmluvy EÚ podobný krok povoľujú, uvádza Financial Times.

Francúzsko ale zároveň navrhuje alternatívu- určitú formu „hospodárskej vlády“, ktorá by pozostávala z pravidelných stretnutí 16- tich členov eurozóny, a zároveň vytvorenie spoločného sekretariátu pre štáty s eurom, dodáva Financial Times.

Odložené na neskôr

Pôvodné stretnutie, ktoré sa malo uskutočniť v Berlíne tento pondelok sa tak napokon uskutoční až o týždeň (14. júna). Niektorí francúzski predstavitelia naznačili, že dôvodom odvolania rokovaní je príprava nemeckého rozpočtu na rok 2011 a vládne semináre, na ktorých sa Angela Merkelová zúčastní. Predseda Výboru pre európske záležitosti francúzskeho Senátu Jean Bizet ale pre nemecké noviny priamo napísal, že je „zbytočné sa snažiť zakryť napätie medzi Francúzskom a Nemeckom,“ pričom o vzťahu medzi oboma krajinami povedal, že nie sú ani párom, ani tandemom- skôr bratancami, ktorí sa „inak vyvinuli,“ cituje jeho slová New York Times.

Pred budúcotýždňovým summitom (17. a 18. júna) je však žiaduce, aby obe krajiny dospeli k určitému konsenzu. Predseda Rady Herman Van Rompuy sa totiž bude snažiť si zaistiť podporu pre svoj pôvodný návrh posilnenia koordinácie politík, píše Financial Times.

Vzájomná kritika

Hoci si Francúzsko aj Nemecko uvedomujú potrebu venovať väčšiu pozornosť riešeniu makroekonomickej rovnováhy, krajiny v určitých oblastiach nie sú ochotné ustúpiť.  

Berlín napríklad naďalej odmieta diskusiu o zmene svojho exportom ťahaného modelu hospodárstva. Podľa francúzskej ministerky financií Christine Lagarde Nemecko vytrvalým udržiavaním nízkych miezd a neschopnosťou stimulovať domáci dopyt vytvára situáciu, ktorú by iné štáty neboli schopné udržať, uvádza New York Times a dodáva, že minulý týždeň aj samotná Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) spochybnila schopnosť nemeckej ekonomiky zachovať tento model.  

Pod paľbu kritiky sa ale dostal aj sľub Francúzska dodržať prísny rozpočet. Ako podotkla agentúra Reuters, nech krajinu viedla akákoľvek vláda, krajine sa nepodarilo vyprodukovať vyrovnaný rozpočet už viac ako tridsať rokov.

Navyše, šéf nemeckej centrálnej banky Axel Weber nedávno kritizoval svojho „nadriadeného“, šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana- Clauda Tricheta za to, že jeho nedávne spravovanie ECB prekročilo svoj mandát a inklinovalo viac k tradične voľnejšiemu franúzskemu štýlu politiky, dodáva New York Times.