Nemecko a Francúzsko volajú po konci zabíjania malých kohútikov v Únii

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Francúzsko a Nemecko sa zaviazali, že od roku 2022 ukončia zabíjanie vyliahnutých samčích kuriatok. Teraz naliehajú na ostatné členské štáty, aby ich nasledovali a túto rozporuplnú zvyklosť zakázali. 

Francúzsky minister pôdohospodárstva Julien Denormandie označil rozhodnutie zakázať hromadné zabíjanie kohútikov za „veľký krok vpred”, ktorý občania Francúzska už dlho očakávali, uviedol nedávno na svojom Twitterom účte. Spolu s Nemeckom, ktoré sa tiež rozhodlo ukončiť túto praktiku, budú tieto krajiny „prvé na svete, ktoré zakážu hromadné drvenie samčích kurčiat,“ poznamenal.

Vo Francúzsku sa každoročne usmrtí až 50 miliónov kohútikov. Zabíjajú sa ihneď po vyliahnutí, pretože nedokážu znášať vajíčka a tak nie sú pre ich chovateľov ziskové. Na rozdiel od nich samičie kurčatá, teda mládky, žijú ďalej a stanú sa z nich sliepky, čo nesú vajcia.

Organizácie a aktivisti za práva zvierat roky poukazujú na neetickosť tejto praktiky. Prekáža im najmä utrpenie, ktorým si kuriatka prechádzajú.

Nariadenie Rady o ochrane zvierat pri usmrcovaní, ktoré je účinné od roku 2009, tvrdí, že v čase usmrtenia zvieratá „musia byť ušetrené akejkoľvek neznesiteľnej bolesti, strachu alebo utrpenia“. Ďalej stanovuje, že zvieratá sa smú zabiť až po omráčení a „strata vedomia a citlivosti sa musia udržať až do smrti zvieraťa“. Skutočnosť je ale iná.

V roku 2014 francúzska organizácia za zvieracie práva L214 zverejnila zábery, na ktorých boli kurčatá drvené zaživa pri plnom vedomí alebo boli hodené do odpadkových košov.

Takisto Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) upozornil na viaceré zlyhania procesov usmrcovania samčích kurčiat, počas ktorých dochádzalo k ich utrpeniu.

Aktivisti presviedčali europoslancov o úplnom zákaze klietkového chovu

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski ochranárom z iniciatívy „Koniec doby klietkovej“ prisľúbil, že Komisia v júni predstaví návrhy, ktoré by mali zohľadniť ich požiadavky na úplný zákaz klietkového chovu v EÚ. 

Zákaz sa konečne podarilo presadiť

Od roku 2022 si budú musieť francúzski chovatelia zaobstarať novú technológiu, ktorá zistí pohlavie kuriatok ešte pred vyliahnutím. Minister Denormandie na júlovom stretnutí ministrov pôdohospodárstva v Bruseli vysvetlil, že od 1. januára 2022 „budú musieť všetky liahne buď nainštalovať alebo si zaobstarať vybavenie, ktoré im umožní vykonávať tieto alternatívne metódy“.

V Nemecku dokonca v máji Spolkový snem (parlament) a Spolková rada schválili zákon, ktorý zakazuje drvenie samčích kuriatok od roku 2022. Tieto inštitúcie reagovali aj na verdikt ústavného súdu, ktorý ustanovil túto metódu za protiprávnu.

So zákonom ale nesúhlasia všetci. Protestoval proti nemu napríklad nemecký hydinový priemysel. Tvrdí, že s uplatnením zákona nastanú pre hydinárov nespravodlivé podmienky na trhu a nebudú schopní konkurovať zahraničným producentom. Priemysel preto volá po celoeurópskom riešení tejto situácie.

Zákaz v celej Únii

Minister Denormandie chce, aby túto „politickú víziu zdieľali aj ostatné členské štáty“. S tým súhlasí aj nemecká ministerka Julia Klöckner „Technológia je dostupná aj pre ostatné členské štáty. Radi ich podporíme v zavádzaní a nastavovaní tejto technológie,“ konštatovala.

Tento návrh už podporili ministri z Rakúska, Španielska, Írska, Luxemburska a Portugalska.  Ministri z Nemecka a Francúzska následne na stretnutí odovzdali ostatným ministrom pôdohospodárstva dokument, v ktorom žiadajú celoeurópsky zákaz hromadného usmrcovania kohútikov.

Niektorí ale upozorňujú, že nové technológie sú veľmi drahé. „Vítame nové technológie na zistenie pohlavia kuriatok vo vajíčkach, ale tieto technológie sú, samozrejme, veľmi drahé,“ povedal český zástupca stáleho predstaviteľa pri EÚ Jaroslav Zajíček. To môže byť problém hlavne pre malých chovateľov.

Komisia navrhne zákaz klietkového chovu hospodárskych zvierat

Do roku 2023 navrhne Komisia legislatívu, ktorá zakáže klietkový chov viacerých poľnohospodárskych zvierat. Zaviazala sa k tomu minulý týždeň, reagovala tak na Európsku občiansku iniciatívu.

Francúzsky minister sľúbil prideliť desaťmiliónový balík na nové technológie z plánu obnovy. Je však zrejmé, že ich cena bude pre hydinárov oveľa vyššia. To prirodzene bude znamenať, že za vajcia si budú musieť priplatiť aj spotrebitelia.

Na stretnutí ministrov o tejto téme prehovorila aj komisárka pre zdravie a bezpečnosť Stella Kyriakides. Zabíjanie veľkého množstva kuriatok považuje za etický problém. Chce využiť najbližšiu revíziu európskej legislatívy o  životných podmienkach zvierat na to, aby sa „posvietila na túto problematiku a našla najlepšie možné riešenie“. Európska komisia nedávna navrhla tiež úplný zákaz klietkového chovu do roku 2027.

Snahu Nemecka a Francúzska privítal aj europoslanec Michal Wiezik (Spolu/EPP). „Polovica vyliahnutých kuriatok sú samčeky a keďže nie sú komerčne zaujímavé, sú hneď po vyliahnutí triedené a likvidované. Ročne takto v prvých okamihoch po vyliahnutí zabíjame 260 miliónov kohútikov,” napísal Wiezik na svojom Facebookom profile. „Teší ma, že oba štáty majú ambíciu tento postup presadzovať aj na úrovni EÚ. Rád takúto aktivitu podporím.“