Nemecko chce udržať Grécko v eurozóne

Sigmar Gabriel: SPD Niedersachsen

„Cieľom nemeckej vlády, Európskej únie, a dokonca aj vlády v Aténach je udržať Grécko v eurozóne,“ povedal nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel v rozhovore pre Hannoversche Allgemeine Zeitung.

„Neexistujú žiadne iné plány, ktoré by navrhovali opak,“ potvrdil Gabriel, čím dementoval správy viacerých médií o možnom odchode Atén z bloku krajín platiacich eurom.

Nemecký týždenník Der Spiegel podľa agentúry Reuters získal informácie z vládnych kruhov o tom, že kancelárka Angela Merkelová je presvedčená, že eurozóna by zvládla potenciálny návrat Grécka k pôvodnej mene.

Dôvodom majú byť preverená efektivita Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorý slúži ako záchranný fond eurozóny, úspešné reformy v krajinách, ktoré čerpali zdroje zo záchranného balíčka (Portugalsko a Írsko), a novovybudovaná banková únia, ktorá chráni banky v rámci jednotnej meny.

Podľa správy týždenníka Der Spiegel nemecká vláda považuje odchod Grécka z eurozóny za takmer nevyhnutý v prípade, že v predčasných voľbách, zvolaných na 25. januára, zvíťazí opozičná strana Koalícia radikálnej ľavice Syriza vedená Alexisom Tsiprasom.

Predčasné voľby Gréci vyhlásili potom, čo sa aténskym zákonodarcom minulý mesiac nepodarilo zvoliť prezidenta ani po troch hlasovacích kolách. Jedinému kandidátovi, bývalému eurokomisárovi Stavrosovi Dimasovi, chýbalo na zvolenie až 180 hlasov.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že zvíťaziť by s 30,4% mohla práve radikálna ľavica, ktorá sľubuje zvýšenie miezd, navýšenie počtu pracovných miest v štátnej správe a odpísanie časti gréckeho dlhu.

„To čo navrhuje Syriza je neuskutočniteľné a viedlo by k bankrotu,“ vyhlásil súčasný grécky premiér Antonis Samaras, ktorého strana Novej demokracie podľa prieskumov zaostáva za radikálmi o 3,1%.

Nemecko očakáva ďalšie reformy

Vďaka reformám Samarasovej vlády by podľa odhadov Európskej komisie mohla grécka ekonomika rásť rýchlejšie ako napríklad tá slovenská. Nízke sú aj úroky štátneho dlhu, ktoré sú podľa správy EÚ, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu o 0,3% nižšie, ako platí za svoje dlhopisy Nemecko. Dôvodom sú podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung práve „veľmi priaznivé“ úverové podmienky medzinárodných donorov.

Aj preto nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel očakáva, že Grécko dodrží podmienky 240 miliardového záchranného balíčka od EÚ a Medzinárodného menového fondu.

„Očakávame, že Grécka vláda, bez ohľadu na to kto ju vedie, dodrží články zmluvy uzatvorenej s EÚ,“ povedal Gabriel.

Nemecko trvá na tom, aby Grécko nepoľavovalo v úsporných opatreniach. Atény už viackrát varoval aj nemecký minister financií  Wolfgang Schaeuble.

Podľa Merkelovej poradcu Petra Bonfingera by odchod Grécka z eurozóny mohol ohroziť jej stabilitu. „Bolo by to ako vypustiť z fľašky džina, ktorý by sa len ťažko kontroloval,“ vyhlásil Bonfinger pre Welt am Sonntag.

Po vyhlásení gréckych predčasných volieb sa výmenný kurz eura voči doláru prepadol na niekoľkoročné minimum. Potom čo guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi vyhlásil, že ECB je pripravená začať s tzv. kvantitatívnym uvoľňovaním v rámci boja proti hroziacej deflácii,  spadlo euro v nedeľu na najnižšiu úroveň za takmer deväť rokov.  

EurActiv.com/EurActiv.sk/Reuters/TASR