Nemecko a Francúzsko chcú ministra financií eurozóny

Zdroj: EurActiv.com

„Aj keď spoločná menová politika toho pre našu ekonomiku urobila veľa, nedokáže vytvárať udržateľný hospodársky rast,“ napísali šéf Bundesbanky Jens Weidmann a guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.

V spoločnom článku pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung, ktorý sa objavil len deň pred stretnutím francúzskych a nemeckých vládnych predstaviteľov v Paríži, guvernéri vyzvali krajiny eurozóny, aby presunuli „suverenitu a právomoci na európsku úroveň“.

Spoločné ministerstvo financií eurobloku je podľa nich najsľubnejším spôsobom ako harmonizovať fiškálne politiky krajín platiacich spoločnou menou a vyrovnať nerovnováhu, ktorá v dnešnom nastavení panuje.

„Súčasná asymetria medzi národnou suverenitou a solidaritou predstavuje nebezpečenstvo pre stabilitu menovej únie,“ napísali bankári. „Hlbšia integrácia sa zdá byť najzrejmejším spôsobom ako obnoviť dôveru v eurozóne. Podporili by sme tvorbu spoločných stratégií pre štátne financie a reformy, ktoré zabezpečia rast,“ dodali.

Weidmann a de Galhau navrhli eurozónu posilniť inštitucionálne a vytvoriť spoločnú pokladňu, nezávislú fiškálnu radu a silnejší politický orgán, ktorý by dokázal prijímať záväzné rozhodnutia. Nové ministerstvo by podľa nich „obnovilo rovnováhu medzi zodpovednosťou a kontrolou“.

Podobná myšlienka týkajúca sa koordinácie národných politík v kuloároch euroskupiny kolovala už v roku 2011. V júni 2015 predstavili „piati prezidenti“ európskych inštitúcií dlho očakávanú  správu o dobudovaní hospodárskej a menovej únie v Európe, ktorá predpokladá postupné zbližovanie a zdieľanie suverenity krajín eurozóny.

Nevýrazná ECB

Euroblok stále čelí dlhovej kríze, vysokej miere nezamestnanosti a veľmi pomalému rastu. V zimnej hospodárskej prognóze na tento rok Komisia odhaduje najväčším ekonomikám EÚ rast tesne pod 1 %.

Bankári dvoch najväčších ekonomík EÚ v článku tvrdia, že Európska centrálna banka nedokáže zabezpečiť dlhodobý rast 19 členských krajín eurozóny. ECB sa už tretí rok po sebe nedarí dosiahnuť svoj inflačný cieľ, ktorý si stanovila tesne pod 2 percentami.

Kvôli nízkym cenám ropy, nevýraznému hospodárskemu rastu a len skromnému nárastu miezd v eurozóne nie je podľa francúzko-nemeckého dua pravdepodobné, že sa jej to v najbližšej dobe podarí.

Slovinský člen Rady guvernérov ECB Boštjan Jazbec pre The Wall Street Journal potvrdil, že nie je možné očakávať, že podporu eurozóny a inflácie bude zabezpečovať výhradne ECB. Banka je ale podľa neho pripravená ekonomiku eurozóny podporiť ďalšími stimulmi.