Nemecko schválilo €148 mld do garančného fondu

foto: Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky, zdroj: TASR

Legislatíva uvoľní 148 miliárd nemeckých eur v pôžičkových garanciách v rámci medzinárodného balíka stabilizačného mechanizmu. Obe komory nemeckého parlamentu schválili nemecký príspevok, ktorý ide nad rámec nepopulárnej bilaterálnej pôžičky Aténam vo výške 22,4 miliárd eur.

Prezidentov podpis nasledoval po tom, čo sa ministri financií v piatok stretli v Bruseli a podporili nemeckú žiadosť o prísnejšie sankcie dodržiavania rozpočtových pravidiel eurozóny, ktoré by mali v budúcnosti zabrániť gréckemu scenáru.

Obavy, že grécke problémy sa rozšíria na iné zadĺžené krajiny a stiahnu európsku ekonomiku, stále pretrvávajú.

Rada ministrov sa snažila všemožne preukázať jednotu a odhodlanie znížiť deficit bez udusenia stále krehkej ekonomiky. Prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet sa snažil upokojiť nervózne trhy vyhlásením, že euro nie je v ohrození.

Podľa kancelárky Angely Merkelovej je výsledok hlasovania v nemeckom Bundestagu jasnou správou o podpore Európe. Nepodarilo sa jej ale získať širokú konsenzus a nakloniť si tak nepriateľsky naladenú verejnú mienku voči pomoci slabším členom eurozóny. Nemecko v stredu pristúpilo k jednostrannému zákazu nekrytých krátkych predajov v akciách v desiatich najdôležitejších finančných inštitúciách krajiny. Prekvapivý nemecký zákaz špekulatívnych obchodov si vyslúžili od európskych partnerov, vrátane Francúzska kritiku za to, že mu nepredchádzali spoločné konzultácie.

Ministri financií EÚ diskutovali v Bruseli o tom, ako sprísniť pokryvkávajúcu fiškálnu disciplínu bloku a zlepšiť koordináciu hospodárskych politík v 16-člennej eurozóne.

Rozhodnutie zatiaľ nepadlo, no predseda Európskej rady, ktorý predsedá aj stretnutiam „Operačnej skupiny“ (task force), vyhlásil, že pre nemecký návrh sprísnenia dohľadu existuje široká podpora.

„Jedným zo záverov našej diskusie je, že je zrejmý široký konsenzus v otázke potreby finančných a nefinančných sankcií“, povedal novinárom.

Dodal ale, že len Nemecko zatiaľ tlačí na dlhodobejšiu procedúru insolventnosti pre štáty paralyzované dlhmi.

Nemecký minister Wolfgang Schauble a jeho francúzska kolegyna Christine Lagarde na spoločnej tlačovej konferencii oznámili, že EÚ by sa mal sústrediť na posilnenie fiškálnej disciplíny v krátkodobom horizonte pred tým, než sa bude chcieť pozrieť na prípadnú zmenu zmlúv, čo bude zložitejšie a bude trvať dlhšie.

Slovensko je na strane Nemecka. „Podporujeme nemecký návrh vo všetkých detailoch, jednoznačne voláme po vymožiteľných sankciách. Vnímame sa ako krajina, ktorá pred vstupom do eurozóny musela splniť určité pravidlá a je odhodlaná plniť ich aj naďalej,“ konštatoval pre TASR v Bruseli štátny tajomník Ministerstva financií SR Peter Kažimír. „Je dôležité pochopiť, že ide o preventívne sankcie, nik nemá záujem trestať krajiny, ktoré sa teraz dostali do problémov. Ide o pravidlá, ktoré budú platiť desiatky rokov a majú mať preventívny charakter,“ spresnil Kažimír.

Španielsko a Portugalsko už tiež ohlásili svoje úsporné opatrenia, aby zvýšli svoj ranking na finančných trhoch. To by im malo zaručiť, že sa vyhnú gréckemu scenáru. O ich schopnosti presadiť závažné škrty vo verejnom sektore tvárou v tvár odporu verejnosti ale stále panujú pochybnosti.

EurActiv/Reutres/TASR