Nemecko varuje pred daňovou vojnou v EÚ

George Osborne dane OECD

Britský minister financií George Osborne, zdroj: TASR

Britský minister financií George Osborne plánuje znížiť daň z príjmu právnických osôb z 20 na menej ako 15 %. Chce tak zabrániť odlivu investorov a firiem zo Spojeného kráľovstva po šokujúcom referende za brexit.

Plán, ktorý Osborne predstavil denníku Financial Times, má z Británie spraviť „super-konkurencieschopné hospodárstvo“ aj po vystúpení z Únie.

Daňový raj

„Musíme sa sústrediť na budúcnosť a cestu vpred a vyťažiť čo najviac z kariet, aké nám rozdali,“ povedal britský minister financií.  Nevyvrátil tak svoje varovanie, že vystúpenie z EÚ môže hospodárstvo Británie priviesť do recesie.

Po znížení daňovej sadzby na 15 % by Spojené kráľovstvo malo najnižšiu daň z príjmu právnických osôb spomedzi veľkých európskych štátov. Najnižšiu daň v EÚ (12,5 %) má Írsko.

Priemer v krajinách OECD, organizácií ktorá zastrešuje 30 najrozvinutejších štátov, je pritom 25 %.

Podľa vnútornej správy OECD, ku ktorej sa dostala agentúra Reuters, by negatívny dopad brexitu na britskú konkurencieschopnosť mohol dotlačiť Londýn k ešte agresívnejšiemu znižovaniu daní.

„Ďalší krok týmto smerom by z britkého hospodárstva spravil niečo ako daňový raj,“ píše v správe riaditeľ OECD pre daňové otázky Pascal Saint-Amans.

Berlín varuje

Znižovanie daní vo Veľkej Británii môže podľa nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho viesť k európskej daňovej vojne, v ktorej budú štáty tlačiť daňové sadzby čo najnižšie.

„Nemáme v pláne začať preteky ku dnu,“ povedal Schäuble, ktorý očakáva, že George Osborne detailne predstaví svoj plán na budúcotýždňovom zasadnutí Rady ministrov financií ECOFIN v Bruseli.

„Nie sme proti daňovej súťaži,“ vyhlásil nemecký minister. Tá však podľa neho musí byť „férová“.

Francúzsko znižuje

V snahe presadiť Paríž ako nové finančné centrum Európy po brexite už predstavil sériu opatrení aj francúzsky premiér Manuel Valls.

Jedným z nich je aj zníženie dane z prímu právnických osôb z 33 na 28 %, ktoré už dávnejšie avizoval aj prezident François Hollande.

„V tomto novom prostredí, ktoré sa práve formuje, chceme, aby bolo Francúzsko atraktívne,“ povedal Valls. Úpravou daňového a právneho systému sa podľa neho môže Paríž stať „hlavným mestom inteligentných financií“.