Nemecko žiada Španielsko, aby počkalo so žiadosťou o pomoc

„Španieli najprv váhali, ale teraz sú pripravení požiadať o pomoc,“ uviedol pre Reuters nemenovaný zdroj. Agentúra má z troch zdrojov potvrdenú informáciu o zmene španielskeho postoja.

Európski diplomati i vysokopostavený informátor z Nemecka tvrdia, že kancelárka Angela Merkelová už však nechce čoraz odmietavejšiemu národnému parlamentu predkladať na schválenie ďalšiu finančnú pomoc pre problematické krajiny eurozóny. V krátkom časovom slede sa rozhodovalo o pomoci Grécku, Cypru i španielskym bankám.

Minister financií Wolfgang Schäuble v uplynulých dňoch uviedol, že Španielsko prijíma všetky správne kroky na prekonanie svojich fiškálnych problémov a nepotrebuje ďalšiu finančnú podporu. Podľa jeho slov to uznajú aj investori a odmenia Madrid za prijímanie reforiem v správnom smere.

Napriek správam, že Nemecko vyzýva Španielsko, aby čakalo, nemecká vláda pre agentúru reagovala vyhlásením, že každá krajina sa rozhoduje za seba a Berlín ich netlačí jedným či druhým smerom.

Hovorkyňa španielskeho premiéra Mariana Rajoya uviedla, že nie je oboznámená o žiadnom vete Nemecka v súvislosti so žiadosťou o pomoc. „To, na čom pracujeme je, aby sme implementovali rozhodnutia z júnového summitu o bankovej únii. To trhom vyšle silnú správu o dôveryhodnosti,“ vysvetlila, pričom narážala na rozhodnutie vytvoriť jednotný systém dohľadu nad európskymi bankami.

Ako však ďalej uvádza Reuters v pondelok sa so španielskymi predstaviteľmi stretol komisár pre menové záležitosti Olli Rehn, ktorý ich vyzval k skorej žiadosti o pomoc, kým ešte krajina nebude na pokraji bankrotu a nebude odstrihnutá z finančných trhov.

Prisľúbil, že podmienky pomoci nepôjdu nad rámec už navrhnutých reforiem a úsporných opatrení. Zástupcovia eurozóny v prípade Španielska vraj uvažujú o úverovej linke, ktorá by krajinu udržala na trhoch vďaka intervencii záchranných fondov na primárnom trhu a ECB na sekundárnom trhu.

(EurActiv/Reuters)