Nemecký inštitút: Britániu čaká prepad investícií

brexit

ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Ekonomické dôsledky britského odchodu z Európskej únie (EÚ) môžu byť podstatne drastickejšie, než signalizujú aktuálne údaje z Londýna, tvrdí kolínsky inštitút IW (Institut der deutschen Wirtschaft).

Nepriaznivá prognóza prichádza v čase, keď sa ešte viac zvyšuje neistota okolo budúcich obchodných vzťahov Európskej únie a Veľkej Británie. Kým Únia podmieňuje rokovania o novej obchodnej dohode vyriešením otázky írskej hranice, britský minister medzinárodného obchodu Liam Fox to vidí úplne opačne: najskôr dohoda na obchode a potom na hranici.

Pesimistickejšie hospodárske prognózy

Britský minister financií Philip Hammond pri predstavovaní rozpočtu pre budúci rok v polovici tohto týždňa zároveň predložil aj nové, len mierne nadol korigované prognózy rastu pre najbližšie roky. Ak sa však na predpovede pozrieme z dlhodobejšieho hľadiska, ukáže sa celkom iný obraz.

Podľa IW sú rastové očakávania týkajúce sa vývoja britského hrubého domáceho produktu (HDP) v rokoch 2016 až 2020 už o 5 percentuálnych bodov nižšie, než boli pred kampaňou referenda o brexite.

Prognóza týkajúca sa rastu investícií pre rovnaké obdobie sa prepadla dokonca o 30 percentuálnych bodov, čo zodpovedá takmer trom štvrtinám očakávanej expanzie. IW načrtol pochmúrny obraz aj pre spotrebiteľské výdavky, ich predpokladaný rast sa spomalí takisto o 5 percentuálnych bodov.

“To je nepochybne potrebné pripísať zneisteniu brexitom,” uvádza sa v správe IW.

Predčasný optimizmus zástancov brexitu

Podkladom týchto odhadov sú údaje nezávislého britského úradu pre rozpočtovú zodpovednosť OBR.

IW porovnal aktuálne predpovede OBR s prognózami z jesene 2015, čo bolo ešte pred brexitovou kampaňou. Britskí experti boli vtedy ešte podstatne optimistickejší ohľadom vývoja domácej ekonomiky. Odvtedy sa to však zmenilo.

Rastové vyhliadky britskej ekonomiky sa podľa IW odvtedy čoraz viac zhoršovali. “Brexit teda už teraz a v blízkej budúcnosti oslabuje kedysi takú silnú britskú ekonomiku,” píše sa v správe IW.

Na tom nemení nič ani fakt, že prepad rastu bezprostredne po hlasovaní za brexit bol menší, než sa očakávalo. Obhajcovia vystúpenia z EÚ to považovali za potvrdenie, že varovania týkajúce sa ekonomických dôsledkov brexitu boli prehnané. Ako sa podľa IW ukazuje, ich optimizmus bol predčasný.

Rokovaniam hrozí mŕtvy bod

Rokovaniam medzi Bruselom a Londýnom navyše hrozí, že sa zaseknú na mŕtvom bode.

Európska únia dlhodobo požaduje “významný pokrok” v otázke hranice medzi Írskom, ktoré zostáva členom EÚ, a Severným Írskom, ktoré patrí k Spojenému kráľovstvu, kým pristúpi k rokovaniam o pobrexitovej obchodnej dohode. Pokrok v írskej a ďalších dvoch otázkach je podmienkou pre schválenie štartu obchodných rokovaní na decembrovom summite.

Britský minister pre medzinárodný obchod Liam Fox však v nedeľu 26. novembra podmienil dohodu o Írsku dohodou na budúcom obchode.

“Nechceme, aby tam bola tvrdá hranica, ale Spojené kráľovstvo opustí colnú úniu a jednotný trh,” citovala Foxa stanica Sky News. “Nemôžeme dať konečnú odpoveď na írsku otázku, pokým nemáme predstavu o konečnom stave (obchodného vzťahu s Európskou úniou),” dodal Fox.