Nemecký inštitút: Nech vládam požičiavajú najbohatší občania

zdroj: flickr, autor: Public Domain Photos

Inštitút vypočítal, že nútenými pôžičkami alebo jednorázovými poplatkami od najbohatších občanov by sa len v Nemecku vyzbieralo 230 miliárd eur, čo je 9 % HDP krajiny. Okrem toto opatrenie by podľa DIW mohlo predstavovať významný príjem pre zadlžené štáty.

„Nútené pôžičky a jednorazové poplatky od súkromných domácností s veľkým majetkom a vysokým príjmom by pomohli v procese refinancovania a znižovania verejného dlhu bez toho, aby bol zasiahnutý dopyt,“ vysvetlil inštitút.

Návrh sa týka jednotlivcov s majetkom v hodnote viac ako 250 tisíc eur a manželských párov s majetkom viac ako 500 tisíc eur. Tie by buď museli požičiavať svojej vláde, alebo zaplatiť 10-percentný jednorazový poplatok.

Podľa inštitútu by sa to týkalo najbohatších 8 % z celkovej nemeckej dospelej populácie. K návrhu sa vyjadrilo aj ministerstvo financií, ktoré však tvrdí, že opatrenie je vhodnejšie pre krajiny, ktoré majú problémy s daňovými príjmami.

Táto myšlienka v Nemecku však nie je nová. Týždenník Die Zeit dal nedávno agentúre Forsa vypracovať prieskum s podobnou tematikou. Podľa neho si však len niečo vyše tretiny opýtaných Nemcov myslí, že jednorazový poplatok uvalený na bohatých Európanov je zmysluplným spôsobom ako rýchlo odpísať dlhy štátov a bánk.

(EurActiv/Reuters)