Nový nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier rokuje v týchto dňoch vo Washingtone s vysokými predstaviteľmi Spojených štátov o odvrátení nových ciel na oceľ a hliník. Včera optimisticky naznačil, že kompromis by sa mohol dosiahnuť už tento týždeň.
Dôležité rokovania
„V rozhovoroch s americkými predstaviteľmi „ešte stále môžeme nájsť riešenie, ktorá odvráti silný obchodný spor“, vyhlásil šéf nemeckého rezortu hospodárstva Peter Altmaier.
Minister sa včera stretol so svojim americkým kolegom, Wilburom Rossom, a dodal, že obe strany sú presvedčené, že ich rokovania budú musieť pokračovať a zintenzívniť sa. Povedal však, že je možné, že nájdu spoločný kompromis už tento týždeň.
Kompromis by bol však len dočasným riešením. Rokovania o finálnej podobe dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi by pokračovali, no Únia by bola zatiaľ oslobodená od nových ciel, ktoré začnú platiť od piatku.
S Rossom v pondelok rokovala aj eurokomisárka pre obchod, Cecilia Malmströmová. Je to iba druhýkrát, čo sa eurokomisárka pre obchod stretla s americkými predstaviteľmi.
Malmströmová sa im snažila pripomenúť, že Európska únia a Spojené štáty sú dlhodobými partnermi, nielen v obchode ale aj v bezpečnostných otázkach.
Altmaier sa dnes plánuje stretnúť aj s americkým obchodným splnomocnencom, Robertom Lighthizerom. Malmströmová s ním už o tejto záležitosti diskutovala pred niekoľkými dňami. Lighthizer však počas stretnutia neupresnil, či sa budú nové clá týkať aj európskej ocele.
President Trump said: ‘trade wars are good and easy to win’. But the truth is trade wars are bad and easy to lose. EU’s goal is to keep world trade alive and if necessary to protect European by proportionate responses.
— Donald Tusk (@eucopresident) March 7, 2018
Predseda Európskej rady Donald Tusk už dávnejšie avizoval, že túto záležitosť zaradí ako mimoriadny bod aj na program tohtotýždňového summitu európskych lídrov.
Riziko obchodnej vojny
Altmaierova návšteva amerického hlavného mesta je súčasťou európskeho úsilia, ktoré má presvedčiť americkú administratívu, aby sa nové clá na dovoz ocele (25 percent) a hliníka (10 percent) nevzťahovali na Európsku úniu.
Európa minulý rok vyviezla do Spojených štátov oceľ v hodnote 6,5 miliardy dolárov a hliník v hodnote 1,4 miliardy dolárov.
Priemyselné skupiny, Republikáni, americkí obchodní partneri a mnohí iní sa obávajú rizika obchodnej vojny a jej negatívnych následkov. Nemecko je v rámci európskej dvadsaťosmičky najväčším vývozcom ocele do USA. Donald Trump sa okrem toho vyhráža aj zavedením daní na autá z produkcie nemeckých automobiliek vrátane Mercedesu a BMW.
Výnimky
Nemecká vláda však v rokovaniach s americkou administratívou pravdepodobne zvolí iný prístup ako Európska komisia.
Nemecké bilaterálne stretnutie prišlo krátko po tom, čo britský obchodný minister, Liam Fox, navrhol, aby jeho vláda požiadala Spojené štáty o „milosť“ a Britániu vylúčili z nových colných opatrení.
Joint statement by Germany‘s Economy Minister Altmaier and US Secretary of Commerce Ross on their talks about the planned tariffs on steel and aluminum imports pic.twitter.com/UFFfowVpj7
— Alexandra von Nahmen (@AlexandravonNah) March 19, 2018
Komisia varovala Londýn, že jednostranná výnimka by bola nezákonná, a trvá na tom, že Únia „nebude rokovať o žiadnych výnimkách“ a to ani v prípade Nemecka, uviedol pre bruselský porál EURACTIV zdroj z prostredia nemeckej vlády.
Podľa Malströmovej musí Únia dosiahnuť výnimku ako celok.
Hovorca nemeckej vlády ale poprel, že by sa snažili o jednostrannú dohodu so Spojenými štátmi. Berlín vraj nerozporuje to, že hlavné slovo v celej záležitosti patrí Malmströmovej. Altmaier je preto so švédskou eurokomisárkou v úzkom kontakte.
Radšej bilaterálne dohody
Americký prezident nechce viesť rozhovory s blokom krajín – či už Európskou úniou alebo tichomorskými partnermi. Namiesto toho odkázal Angele Merkelovej, že sa chce s Berlínom dohodnúť na bilaterálnej obchodnej dohode
Trump ponúkol výnimky jednotlivým partnerom pod podmienkou, že splnia jeho požiadavky v oblasti bezpečnostnej spolupráce a prístupu na trh. Podľa EÚ však Biely dom nespresnil, ako chce tieto výnimky zabezpečiť.
Európske protiopatrenia
Altmaier oznámil svoju návštevu Washingtonu po tom, čo Komisia uverejnila zoznam amerických výrobkov, ktorých by sa mohli týkať európske protiopatrenia. Zverejnený bol aj druhý zoznam ciel zameraný na vývoz Spojených štátov v hodnote 3,6 miliardy eur.
Prvý zoznam výrobkov by sa mohol aktivovať bez toho, aby sa čakalo na rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), keďže pravidlá tejto organizácie povoľujú použiť „vyvažujúce“ opatrenia na výrobky postihnuté clami, ktoré nezaznamenali zvýšenie vývozu.
Protiopatrenia Únie by sa zamerali známe americké značky, vrátane Levi´s, Harley Davidson, alebo výrobky ako bourbon, arašidové maslo či pomarančový džús. Ako už dávnejšie uviedli zástupcovia EÚ, išlo by o tovar v celkovej hodnote 2,6 miliardy eur.
V druhej fáze by na rad mohlo prísť zavedenie „vyrovnávacích opatrení“, ktoré ale budú závisieť výsledkov rozhovorov s americkou administratívou.
Celkový ekonomický dopad colných sadzieb Európskej únie na vývoz z USA by bol 6,4 miliardy eur, čo by sa približne rovnalo hodnote európskeho exportu ocele a hliníka.