Nemecký minister Altmaier lobuje za odvrátenie amerických ciel

Francúzsky minister financií, Bruno Le Maire (naľavo), a nemecký minister obchodu, Peter Altmaier, na stretnutí Eurogroup 19. februára 2018. [Council]

Nový nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier rokuje v týchto dňoch vo Washingtone s vysokými predstaviteľmi Spojených štátov o odvrátení nových ciel na oceľ a hliník. Včera optimisticky naznačil, že kompromis by sa mohol dosiahnuť už tento týždeň.

Dôležité rokovania

„V rozhovoroch s americkými predstaviteľmi „ešte stále môžeme nájsť riešenie, ktorá odvráti silný obchodný spor“, vyhlásil šéf nemeckého rezortu hospodárstva Peter Altmaier.

Minister sa včera stretol so svojim americkým kolegom, Wilburom Rossom, a dodal, že obe strany sú presvedčené, že ich rokovania budú musieť pokračovať a zintenzívniť sa. Povedal však, že je možné, že nájdu spoločný kompromis už tento týždeň.

Kompromis by bol však len dočasným riešením. Rokovania o finálnej podobe dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi by pokračovali, no Únia by bola zatiaľ oslobodená od nových ciel, ktoré začnú platiť od piatku.

S Rossom v pondelok rokovala aj eurokomisárka pre obchod, Cecilia Malmströmová. Je to iba druhýkrát, čo sa eurokomisárka pre obchod stretla s americkými predstaviteľmi.

Malmströmová sa im snažila pripomenúť, že Európska únia a Spojené štáty sú dlhodobými partnermi, nielen v obchode ale aj v bezpečnostných otázkach.

Altmaier sa dnes plánuje stretnúť aj s americkým obchodným splnomocnencom, Robertom Lighthizerom. Malmströmová s ním už o tejto záležitosti diskutovala pred niekoľkými dňami. Lighthizer však počas stretnutia neupresnil, či sa budú nové clá týkať aj európskej ocele.

Predseda Európskej rady Donald Tusk už dávnejšie avizoval, že túto záležitosť zaradí ako mimoriadny bod aj na program tohtotýždňového summitu európskych lídrov.

Riziko obchodnej vojny

Altmaierova návšteva amerického hlavného mesta je súčasťou európskeho úsilia, ktoré má presvedčiť americkú administratívu, aby sa nové clá na dovoz ocele (25 percent) a hliníka (10 percent) nevzťahovali na Európsku úniu.

Európa minulý rok vyviezla do Spojených štátov oceľ v hodnote 6,5 miliardy dolárov a hliník v hodnote 1,4 miliardy dolárov.

Priemyselné skupiny, Republikáni, americkí obchodní partneri a mnohí iní sa obávajú rizika obchodnej vojny a jej negatívnych následkov. Nemecko je v rámci európskej dvadsaťosmičky najväčším vývozcom ocele do USA. Donald Trump sa okrem toho vyhráža aj zavedením daní na autá z produkcie nemeckých automobiliek vrátane Mercedesu a BMW.

Obchodné spory silnejú: Trump sa vyhráža zdaňovaním nemeckých áut

Americký prezident Donald Trump vyostruje svoj spor s Európou. Ak Európska únia nezmierni obchodné prekážky pre americké výrobky, je pripravený začať so zdaňovaním nemeckých áut.

Výnimky

Nemecká vláda však v rokovaniach s americkou administratívou pravdepodobne zvolí iný prístup ako Európska komisia.

Nemecké bilaterálne stretnutie prišlo krátko po tom, čo britský obchodný minister, Liam Fox, navrhol, aby jeho vláda požiadala Spojené štáty o „milosť“ a Britániu vylúčili z nových colných opatrení.

Komisia varovala Londýn, že jednostranná výnimka by bola nezákonná, a trvá na tom, že Únia „nebude rokovať o žiadnych výnimkách“ a to ani v prípade Nemecka, uviedol pre bruselský porál EURACTIV zdroj z prostredia nemeckej vlády.

Podľa Malströmovej musí Únia dosiahnuť výnimku ako celok.

Hovorca nemeckej vlády ale poprel, že by sa snažili o jednostrannú dohodu so Spojenými štátmi. Berlín vraj nerozporuje to, že  hlavné slovo v celej záležitosti patrí Malmströmovej. Altmaier je preto so švédskou eurokomisárkou v úzkom kontakte.

Radšej bilaterálne dohody

Americký prezident nechce viesť rozhovory s blokom krajín – či už Európskou úniou alebo tichomorskými partnermi. Namiesto toho odkázal Angele Merkelovej, že sa chce s Berlínom dohodnúť na bilaterálnej obchodnej dohode

Trump ponúkol výnimky jednotlivým partnerom pod podmienkou, že splnia jeho požiadavky v oblasti bezpečnostnej spolupráce a prístupu na trh. Podľa EÚ však Biely dom nespresnil, ako chce tieto výnimky zabezpečiť.

Európske protiopatrenia

Altmaier oznámil svoju návštevu Washingtonu po tom, čo Komisia uverejnila zoznam amerických výrobkov, ktorých by sa mohli týkať európske protiopatrenia. Zverejnený bol aj druhý zoznam ciel zameraný na vývoz Spojených štátov v hodnote 3,6 miliardy eur.

Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu

Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

Prvý zoznam výrobkov by sa mohol aktivovať bez toho, aby sa čakalo na rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie (WTO), keďže pravidlá tejto organizácie povoľujú použiť „vyvažujúce“ opatrenia na výrobky postihnuté clami, ktoré nezaznamenali zvýšenie vývozu.

Protiopatrenia Únie by sa zamerali známe americké značky, vrátane Levi´s, Harley Davidson, alebo výrobky ako bourbon, arašidové maslo či pomarančový džús. Ako už dávnejšie uviedli zástupcovia EÚ, išlo by o tovar v celkovej hodnote 2,6 miliardy eur.

V druhej fáze by na rad mohlo prísť zavedenie „vyrovnávacích opatrení“, ktoré ale budú závisieť výsledkov rozhovorov s americkou administratívou.

Celkový ekonomický dopad colných sadzieb Európskej únie na vývoz z USA by bol 6,4 miliardy eur, čo by sa približne rovnalo hodnote európskeho exportu ocele a hliníka.