Nemecký ústavný súd dal zelenú trvalému eurovalu a fiškálnej zmluve

Nemecký ústavný súd, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Winfried Rothermel

Nemecký ústavný súd vyniesol rozsudok, v ktorom uviedol, že krajina môže ratifikovať vznik trvalého eurovalufiškálnu zmluvu. Podmienkou však je, že finančné záväzky Nemecka sa nesmú zvyšovať nad hranicu 190 miliárd eur bez toho, že to schváli parlament. Rozhodnutia spojené s ESM musia byť predložené obom komorám parlamentu.

Súd zároveň tak ako v minulosti potvrdil, že prehlbovanie integrácie EÚ tiež nie je v rozpore s nemeckou ústavou, ak je plne konzultovaná s národným parlamentom.

Trvalý euroval mal fungovať už od júla 2012. Ústavní sudcovia však vzali na vedomie argumenty euroskeptických akademikov či kritikov z radov vládnej koalície samotnej kancelárky Angely Merkelovej. Podľa nich ESM a fiškálna zmluva predstavujú zásah do právomoci národného parlamentu rozhodovať o peniazoch daňových poplatníkov.

Nemecký parlament už oba dokumenty schválil začiatkom júla (Euractiv, 02/07/2012). Prezident Joachim Gauck však uviedol, že zákony nepodpíše, kým sa k nim nevyjadrí ústavný súd.

Pre trvalý euroval je dokončenie ratifikačného procesu v Nemecku kľúčové, keďže na jeho vznik je potrebné schválenie štátov, ktoré zodpovedajú za 90 % jeho kapitálovej základne. Fiškálna zmluva vstúpi do platnosti po tom, čo ju schváli aspoň 12 zo 17 krajín eurozóny.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes predstavil návrh spoločného mechanizmu bankového dohľadu, ktorý podmienkou toho, aby ESM mohol priamo rekapitalizovať banky. Má sa tak prelomiť bludný kruh medzi osudom bánk a rozpočtov dotknutých štátov.

Trvalý euroval spolu s dočasným eurovalom hrajú rolu aj v rámci programu nákupu dlhopisov ECB tzv. priamych monetárnych transakciách. Aktivuje sa až po žiadosti dotknutej krajiny o pomoc z eurovalu 1 (EFSF) alebo eurovalu 2 (ESM) a bude teda prísne podmienený zaviazaním sa k makroekonomickým reformám.

(EurActiv/Reuters)