„Neúplné euro“ nie je dobrý nápad

Euro na magnete, Flickr: Mario's Planet (CC)

Pozadie:

Štáty v strednej a východnej Európe pod vplyvom krízy žiadali o zjednodušenie procesu prijatia eura. Napríklad Poľsko a Bulharsko vyhlásili, že nepotrebujú finančnú pomoc, ale prístup do ERM II.  

EÚ však odmieta vytvoriť špeciálne podmienky pre vstup do eurozóny a voči každému prípadu člena s problémami sa stavia osobitne.

Čierna Hora, ktorá nie je v EÚ, však euro jednostranne prijala.  

Otázky:

Podľa správy MMF, ktorú včera (6. apríla) citoval denník Financial Times, by sa krajiny EÚ v strednej a východnej Európe mali vzdať svojich národných mien a prijať euro a to aj bez toho, aby formálne vstúpili do eurozóny.

Dôverný dokument, ktorý vznikol približne pred mesiacom, tvrdí, že euro by krajinám pomohlo pri riešení dlhu v zahraničných menách. No experti z jednotlivých štátov sú však vo svojom názore jednotní a túto myšlienku odmietajú. Jan Bureš, hlavný ekonóm českej Poštovní spořitelny tvrdí, že jednostranné prijatie eura, by spomínaný dlh nevyriešilo, akurát by mierne znížilo súčasný politický tlak. „Prijatím eura môžete odstrániť nestabilitu výmenného kurzu. No tento krok nebude mať pozitívny vplyv pokiaľ sa nesplnia určité podmienky,“ vysvetlil Bureš.

Ako informuje maďarská tlač, György Barcza z banky K&H tvrdí, že dosiahnutie konvergenčných kritérií je nereálne a zvýšilo by riziko nielen pre samotné Maďarsko, ale aj eurozónu. Podľa Barczu jeho krajina stratila dôveryhodnosť, čo sa prejavuje aj častými výkyvmi v kurze forintu voči euru.

Adrian Vasilescu, konzultant rumunského guvernéra národnej banky, pre televíziu Realitatea vyhlásil, že prijatie eura by bolo veľkou chybou. Varoval, že takýto krok by spôsobil prudký rast inflácie a cien.

Tomáš Bartovský, tlačový hovorca českého Ministerstva priemyslu a obchodu povedal, že túto správu berie do úvahy, no neočakáva, že podmienky stanovené v Pakte stability a rastu sa zmenia.

Komisia správu nepovažuje za dôležitú

K textu sa vyjadrila aj Európska komisia, ktorá ju nepovažuje za dôležitú a za neaktuálnu. Zdôraznila, že za posledný mesiac EÚ značne posilnila región, aby dokázal čeliť problémom spôsobených krízou.

„Je to interná správa a ešte k tomu mesiac stará. Nemáme k tomu žiadne špecifické stanovisko,“ zaznelo na dennej tlačovej konferencii.

Európska centrálna banka medzitým vyhlásila, že implementácia maastrichtských kritérií ostáva hlavnou podmienkou prijatia eura.