Nezamestnanosť môže Portugalsko dotlačiť k ďalšej žiadosti o pomoc

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Lisabon v poslednej previerke medzinárodných veriteľov tzv. Trojky prešiel. Portugalsko podľa inšpektorov splnilo podmienky a dostane ďalšiu tranžu úveru. Upozornili však aj na nebezpečenstvo v podobe rastúcej nezamestnanosti, ktorá sa približuje k 16 % a je treťou najvyššou v eurozóne. Vyzvali teda k rozhodným krokom na jej zníženie.

Krajina sa však zmieta v najhoršej recesii od 70-ych rokov minulého storočia a priestor na stimuly rastu nemá. Krajina okrem toho zažíva vysokú mieru bankrotov firiem. Minulý rok skrachovalo takmer 40 tisíc podnikov.

Podľa ekonómov žiadané reformy, ktoré sa týkajú trhu práce, môžu priniesť výsledky, no bude to trvať nejaký čas. Lisabon sa snaží najmä o spružnenie pracovného trhu a zníženie nákladov na prácu, čo má podporiť konkurencieschopnosť ekonomiky.

Vyššie výdavky na podporu v zamestnanosti a nižšie daňové príjmy vzhľadom na zmenšujúci sa počet podnikov bude s istotou viesť k deficitu sociálneho zabezpečenia. A práve to by sa mohlo výrazne podpísať pod schopnosť Lisabonu plniť podmienky záchranného programu.

Ak sa ho bude chcieť aj napriek tomu držať, bude musieť prijať ďalšie opatrenia, alebo požiadať o predĺženie plnenia cieľov. Ambícia krajiny vrátiť sa budúci rok na finančné trhy by tak bola zmarená a ocitla by sa pod reálnou hrozbou žiadosti o druhú pomoc.

Bývalá ministerka financií Manuela Ferreirová včera upozornila, že vláda by mala spomaliť škrty, inak liečba pacienta zabije. „Škrty sú odpoveďou Nemecka. Pochybujem však, že by Angela Merkelová bránila úsporné opatrenia ako riešenie krízy, kebyže je nezamestnanosť v Nemecku na úrovni 15 alebo 20 %,“ dodala.

V rebríčku najvyššej nezamestnanosti v eurozóne je Portugalsko za Gréckom a Španielskom. Počet ľudí bez práce sa od začiatku krízy v roku 2008 zdvojnásobil.

Vláda pôvodne odhadovala, že vrchol nastane na hranici 14,5 % tento rok a potom dôjde k poklesu. V súčasnosti je však už na úrovni 15,2 %. Lídri odborov tvrdia, že nezamestnanosť už dosiahla sociálny a ekonomický limit. Podľa niektorých odhadov sa však zastaví až na úrovni 17%.

Na naplnenie tohtoročného cieľa pre deficit stanovený na 4,5 % HDP bude mať najväčší vplyv okrem nezamestnanosti aj stav ekonomiky. Jednorazové opatrenia, ktoré krajina využila doteraz (napríklad výrazne okresanie armády, pozn. red.) však už tento či budúci rok nebude môcť využiť a bude sa musieť viac spoliehať na kontrolu výdavkov či reformy.

Avšak tlak na úsporné opatrenia v ekonomike v recesii (tento rok má poklesnúť o 3,3 %) nebude mať zrejme odozvu. „To, čoho sme svedkom v Portugalsku a v periférnych krajinách je skoro ako deštruktívny napalm, po ktorom miznú firmy,“ uviedol pre Reuters ekonóm Filipe Garcia.

Situácia v Portugalsku teda len pridáva ďalšie argumenty do diskusie na európskej úrovni, kde sa lídri snažia nájsť rovnováhu medzi škrtmi a podporou rastu.

(EurActiv/Reuters)