Nezamestnanosť stabilná, ceny rastú

Eurostat zverejnil niekoľko aktuálnych informácií, ktoré neprispievajú k optimistickým vyhliadkam európskej ekonomiky na najbližšie obdobie.

Júnová nezamestnanosť v EÚ-27 bola 6,8%, čo je medziročný pokles o 0,3 percentuálneho bodu. V porovnaní s májom sa počet ľudí bez práce nezmenil. Najvyššiu hodnotu vykázalo Španielsko (10,7%) a až po ňom nasleduje Slovensko (10,5%). Najnižšia miera nezamestnanosti je v Dánsku (2,6%) a Holandsku (2,8%).

Španielsko sa stalo obeťou globálnej finančnej krízy. Stavebný sektor bol ťahúňom domácej ekonomiky za posledných desať rokov. Problémy na hypotekárnom trhu znížili apetít investorov, obmedzili prístup k zdrojom a ceny nehnuteľností sa výrazne prepadli. Stavebné firmy začali prepúšťať zamestnancov a výsledkom je aktuálne najvyššia miera nezamestnanosti v EÚ.

Španielsky minister financií Pedro Solbes ešte v apríli vyhlásil, že ekonomika by mala vytvoriť 200 tisíc nových pracovných miest v najbližších dvoch rokoch. Odborári jeho slová spochybňujú. Odporúčajú vláde, aby sa pokúsila presmerovať ekonomickú aktivitu preč od stavebníctva, píše Reuters.

Situácia v eurozóne je ešte o niečo horšia ako v celej EÚ-27. Bez práce tam v júni zostalo 7,3% ľudí, čo je medziročný pokles o 0,1 percentuálneho bodu. Mieru nezamestnanosti najvýraznejšie znížilo Poľsko (z 9,5% na 7,3%) a Bulharsko (zo 7% na 5,7%). Najväčší nárast vykázalo Španielsko (z 8,1% na 1,07%) a Írsko (zo 4,5% na 5,7%).

Väčšine členských krajín EÚ sa darí nezamestnanosť medziročne znižovať, pozitívny trend vykázalo 21 štátov. V piatich krajinách sa situácia zhoršila a jedna zostala bez zmien.

Eurostat potvrdil, že júlová inflácia eurozóny dosiahne úroveň 4,1%, čo je mierny medzimesačný nárast. Vývoj cien ropy a potravín by podľa ekonómov mal tlačiť ceny hore aj v priebehu augusta.