Nezamestnanosť trhá rekordy, ceny klesajú

Podľa Európskeho štatistického úradu nezamestnanosť v júni dosiahla úroveň 9,4 %. Ide síce o desaťročné maximum, no v porovnaní s 9,3-percentnou úrovňou z mája ide o menší nárast ako predpokladali ekonómovia. Eurostat odhaduje, že o prácu prišlo 158 tisíc ľudí.

Spomedzi členských štátov EÚ najnižšiu nezamestnanosť malo v júni Holandsko (3,3 percenta), Rakúsko (4,4 percenta) a naopak, najvyššiu Španielsko (18,1 percenta), Lotyšsko (17,2 percenta), Estónsko (17 percent). Na Slovensku bolo v júni bez práce 11,7 percenta ľudí.

Mierny rast nezamestnanosti je podľa analytikov pravdepodobne dôsledkom štátnych schém na záchranu pracovných miest. Vlády okrem toho pumpujú miliardy eur do ekonomiky v snahe zabrániť sociálnej kríze, pred ktorou varoval aj šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker. Podľa jeho slov by mohla spôsobiť lavínu politických problémov.

Ako informuje Eurostat od júna 2008 o prácu prišli viac ako tri milióny ľudí žijúcich v eurozóne. Nezamestnanosť bola vtedy na úrovni 7,5 %. V priebehu prvých troch mesiacov tohto roku ekonomika medzikvartálne poklesla o 2,5 %. Skromné oživenie očakávajú začiatkom roku 2010.

Najpomalší medziročný nárast nezamestnanosti zaregistrovali v Nemecku zo 7,3 na 7,7 %. Pracovné miesta udržali najmä vďaka skráteniu pracovnej doby. Naopak najrýchlejší rast zaznamenalo po kolapse konštrukčného sektora Španielsko –  z 11 na 18,1 %.

Z celkového pohľadu na celú „dvadsaťsedmičku“ – nezamestnanosť v júni dosahovala 8,9 % (8,8 % v máji), čo je trojpercentný medziročný nárast. Za rok v Únii prišlo o prácu päť miliónov ľudí, najviac v Pobaltských republikách a Maďarsku.

Strašiak v podobe deflácie

Štatistický úrad EÚ v piatok okrem toho informoval, že spotrebiteľské ceny v eurozóne v júni opäť poklesli na mínus 0,6 %. Negatívnu infláciu zaznamenali prvýkrát v júni. Podľa Reuters analytici očakávali pokles na úroveň mínus 0,4 %.

„Máme pocit, že Európska centrálna banka podceňuje riziko deflácie. Riziko sa zvyšuje a nemyslím si, že ECB tomu pripisuje dostatok pozornosti,“ povedal pre Reuters Ken Wattret z BNP Paribas. V nasledujúcich mesiacoch by sa vývoj mohol otočiť a na konci roka by mali ceny mierne rásť.

Mierny nárast nezamestnanosti a značný pokles cien by podľa ekonómov mohli podporiť nákupnú silu spotrebiteľov. „Lacnejšie tovary by mohli priniesť vítanú podporu v reálnych príjmoch,“ píše Reuters.

(EurActiv / Reuters)