Nezamestnanosť v eurozóne opäť prelomila rekord

Zdroj: TASR/AP Photo/Arturo Rodriguez

Európsky štatistický úrad Eurostat včera (31. júla) zverejnil júnové údaje o stave nezamestnanosti v EÚ a eurozóne. V sedemnásťčlennom bloku s eurom dosiahla 11,2 %, čo je 0,1-percentý medzimesačný nárast. Znamená to, že od mája pribudlo 123 tisíc ľudí bez práce. Celkovo ich počet dosahuje zhruba 17,8 milióna.

Na čele rebríčka je Španielsko s 24,8 %, za ním Grécko s 22,5 %, hoci posledné údaje sú z apríla. Slovensko po miernej stabilizácii tiež zaznamenalo rast nezamestnanosti o 0,1 % na 13,8 %, čo je šiesta najvyššia miera v EÚ. V Taliansku dosiahla 10,8 %, čo je najvyššia úroveň za 13 rokov.

Lepšie sa vodí Nemecku, kde nezamestnanosť klesla na 5,4 %. Avšak ani najsilnejšia ekonomika nie je úplne odolná voči problémom a podľa národných štatistík by sezónne neupravená nezamestnanosť v júli mohla dosiahnuť 6,8 %.

Počet ľudí bez práce je len ďalším ukazovateľom, ktorý stupňuje tlak na Európsku centrálnu banku, aby na zajtrajšom stretnutí prijala zásadné opatrenia.

Prezident ECB Mario Draghi minulý týždeň uviedol, že inštitúcia je pripravená urobiť v rámci svojho mandátu všetko pre ochranu eura. Investori preto očakávajú, že obnoví intervenciu na trhoch s dlhopismi, aby tak zlepšila pozíciu Talianska a Španielska.

Proti tomu však vystupuje Nemecko. Argumentuje tým, že ak sa na rizikové krajiny zmierni tlak, prestanú implementovať reformy. „Mechanizmus nákupu dlhopisov je problematický, lebo zavádza zlé motivácie,“ uviedol hovorca prezidenta nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jensa Weidmanna.

Nemci sú tiež proti udeleniu bankovej licencie trvalému eurovalu. Tvrdia, že tak dôjde k porušeniu zmluvne zakotveného zákazu financovať vlády. Jens Weidmann a Mario Draghi sa stretnú ešte pred oficiálnym zasadnutím ECB, a výsledok možno určí, či euro nakoniec prežije.

(EurActiv/Reuters)