Nokia spojila Nemecko

Foto: flickr.com (mactoryx)

Pozadie

Koncert Nokia presúva svoju výrobu z nemeckého Bochumu do Rumunska. Pracovníci na čiastočný úväzok už boli prepustení a o prácu príde postupne aj 2300 “riadnych” zamestnancov. Informáciu o tom priniesla nemecká tlač.

“Chápem šok ľudí v Bochume”, povedal v jednom z rozhovorov José Manuel Barroso, predseda Európskej komisie. “Chápeme, aká ťažká je transformácia, preto mobilizuje naše sociálne a globalizačné fondy, aby nemuseli členské krajiny znášať jej následky len na vlastné náklady”, dodal.

Otázky

Výrobca mobilných telefónov Nokia bol obvinený z nevďačnosti. V minulosti totiž dostal 88 miliónov eur ako štátnu podporu od nemeckej vlády. Nemeckí lídri chcú vedieť, či Nokia dostane za presun svojej divízie do Rumunska podporu z fondov EÚ. Komisia poprela, že by poskytla dotáciu pre Nokiu, aby ju motivovala k presunu továrne do Rumunska. Nemeckí politici si uvedomujú, že ich krajina je najväčším prispievateľom do fondov, z ktorých by bola takáto prípadná pomoc Nokii vyplatená.

“Nie je pravdou, že platenie dotácií je [vždy] lákadlom pre firmy”, povedal na základe tejto skúsenosti Güntrer Verheugen, komisár zodpovedný za priemysel, ktorý sám pochádza z Nemecka. Súčasne navrhol zamyslieť sa nad revíziou poskytovania štátnej podpory firmám v budúcnosti.

Nokia sa bráni a tvrdí, že nemecká fabrika nebola z konkurenčného hľadiska udržateľnou a preto bolo potrebné presunúť ju do iného hospodárskeho prostredia. Arja Suominen, hovorkyňa spoločnosti, pre novinárov 17. januára v Helsinkách povedala, že firma nebude rokovať s nemeckými politikmi o tom, či prevádzka v Bochume ostane otvorená alebo nie.

Na druhej strane sa ale fínsky koncern chce podieľať na odškodnení svojich zamestnancov. Spoločnosť prisľúbila, že bude rokovať s politikmi a odborármi o sociálnom balíku, ktorý by pomohol prekonať zamestnancom následky zatvorenia prevádzky.

Nokia je najväčším svetovým výrobcom mobilných telefónov. Po uzavretí prevádzky v Bochame už nebude mať v Nemecku výrobnú halu žiadny z iných veľkých výrobcov tejto elektroniky.

Pozície

Nemecké odbory DGB vyzvali na bojkot výrobkov značky Nokia. Všetci koaliční politici a niektorí predstavitelia nemeckej opozície taktiež verejne vyhlásili, že prestávajú využívať svoj mobilný telefón Nokia a vymenia ho za produkt konkurencie. Chcú tak podľa vlastných slov vyjadriť solidaritu s ľuďmi, čo prídu o zamestnanie.

Komisár Günter Verheugen poukázal na “vážne chyby manažmentu” a konanie spoločnosti Nokia označil za akési “nové náboženstvo, ktoré sa klania hodnotám akcionárov.” “To je nesprávna cesta”, dodal.

Michael Glos, spolkový minister hospodárstva kritizoval firmu za to, že nevynaložila dostatočné úsilie na zníženie nákladov s cieľom udržať nemeckú prevádzku konkurencieschopnou. Podľa neho si fínska firma sama poškodila svoju doterajšiu vysokú reputáciu.

Peer Steinbrück, spolkový minister financií, sa taktiež pridal na stranu odporcov konania koncernu. Pre Deutschlandfunk povedal, že “takáto značka karavány kapitalizmu znepokojuje dôveru ľudí v ekonomický poriadok.”

Obyvatelia Rumunska sa naopak tešia. Jeden z miestnych pre EuroNews povedal: “Doteraz všetci mladí ľudia hľadali prácu v Nemecku alebo Taliansku. Veríme, že táto továreň ich udrží doma.”