Nové členské štáty sa chcú vyhnúť prijatiu eura

zdroj: flickr, autor: Blackmuse

Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko a Rumunsko tvrdia, že eurozóna o ktorej si mysleli, že do nej vstúpia sa môže veľmi ľahko zmeniť na úplne inú menovú úniu, užšie integrovanú nielen fiškálne, ale aj hospodársky a politicky.

Nové členské štáty, ktoré do EÚ vstúpili v piatej vlne rozširovania sú všetky povinné euro prijať podľa podmienok dohodnutých v ich prístupových zmluvách. Slovinsko, Malta, Cyprus, Slovensko a Estónsko už spoločnú menu prijali. Krajiny, ktoré do EÚ vstúpili v predchádzajúcich kolách takú povinnosť nemajú.

„Všetkých sedem krajín sa zhodlo, že zmena v právnom základe eurozóny by mohla zmeniť podmienky ich prístupových zmlúv, čo by mohlo viesť k tomu, že by museli vyhlasovať nové referendá o prijatí eura,“ povedal pre agentúru AFP nemenovaný diplomat.

Štáty zároveň žiadajú, aby sa mohli zúčastňovať na rokovaniach eurozóny o možných zmenách. Tieto diskusie v súčasnosti nie sú pre nečlenov eurozóny prístupné.

„Je to logická požiadavka pre krajiny, ktoré musia naplniť svoj osud a prijať euro,“ uviedol poľský minister pre európske záležitosti Mikolaj Dowgielewicz.

Ešte pred vypuknutím dlhovej krízy v eurozóne, viacero z nich takmer plnilo maastrichtské kritériá pre prijatie eura. Na najlepšej ceste bolo Poľsko a Bulharsko. Svojich ambicióznych plánov sa však v uplynulom období vzdali a čakajú na to, ako sa situácia v menovej únii vyvinie.

Maďarsko v apríli dokonca uviedlo, že sa pokúsi získať výnimku, aby nemuselo euro prijať. Podobne sa vyjadruje aj český euroskeptický prezident Václav Klaus.