Nový maďarský premiér ide bojovať proti kríze

Zdroj: TASR (AP Photo/MTI, Lajos Soos)

Pozadie:

Ferenc Gyurcsány sa rozhodol vzdať postu premiéra 21. marca na kongrese Maďarskej socialistickej strany. Jeho popularita za posledné dva roky rapídne poklesla a za sebou zanechal krajinu zmietajúcu sa vo finančnej a hospodárskej kríze.

Gyurcsány, bohatý biznismen, sa stal premiérom v roku 2004. V roku 2006 ho zvolili opäť ako zástancu  moderného a slobodného trhového hospodárstva. No za posledné dva roky sa mu nepodarilo udržať podporu parlamentnej väčšiny práve pre zhoršujúci sa ekonomický stav.  

Jeho komentár zachytený v roku 2006 na kazete vyvolal v krajine rozruch. Gyurcsány povedal, že jeho vláda klame „deň aj noc” o stave hospodárstva, len preto, aby sa udržali pri moci.

MMF, EÚ a Svetová banka sa v novembri 2008 dohodli na záchrannom balíku vo výške $25.1 miliárd pre maďarskú ekonomiku.

Otázky:

Bajnai by mal dnes (14. apríla) prevziať post maďarského premiéra. Štyridsaťjedenročný podnikateľ, ktorý sa stal politikom nastupuje po nepopulárnom Ferencovi Gyurcsányovi a má rok na to, aby pred voľbami pomohol Maďarsku prekonať krízu.

Nový premiér však musí čeliť neoblomnej opozícii, chabej miere podpory a pretrvávajúcej kritike verejnosti za svoje podnikateľské zlyhanie v minulosti. Maďarské hospodárstvo by malo zažiť 6-percentnú kontrakciu a musí mať na pamäti miliardovú záchrannú pôžičku zo strany MMF, EÚ a Svetovej banky.

Bajnai je politicky nezávislý a poloprofesionálny futbalový hráč. Uplynulý rok zastával pozíciu ministra hospodárstva. Ako minister mal mieru podpory verejnosti na úrovni nelichotivých 29 bodov a opozícia ho nazvala „Gyurcsányho klon“ a odmieta s ním rokovať. Tvrdí, že „Bajnai bude národu piť krv, rovnako ako jeho predchodca“.

Okrem toho môže rátať len s veľmi malou podporou vládnucich socialistov, ktorí ho nominovali na pozíciu predsedu vlády. V strane vládne zmätok a má nízku podporu a okrem toho Bajnai ich v rámci svojich protikrízových opatrení bude musieť požiadať o schválenie „bolestivých“ zásahov do sociálnej politiky.
 
‘Husací Gordon’  

Problémy nového premiéra môže spôsobiť aj jeho vlastná minulosť. Krach jeho hydinovej firmy Hajdu-Bét spôsobila, že stovky výrobcov prišli o svoje úspory. Opozičné noviny ho prezývajú „husací Gordon“ a tvrdia, že muž, ktorí nevie zvládnuť riadenie hydinového podniku, keď má problémy, nemôže pomôcť krajine.

Bajnai hrá na poste brankára v tíme štvrtej divízie maďarskej futbalovej ligy. Tvrdí, že jeho brankárske skúsenosti sú preňho veľmi cenné, pretože ho naučili ako pracovať v tíme a že jeho práca je stáť v úzadí a brániť a nie zanedbávať svoje povinnosti tým, že bude vybiehať dopredu a snažiť sa ohromiť technikou nôh.