Nový plynovod spojí Európu s Kaukazom

 

Krátka správa:

Komisár EÚ pre energetiku Andris Piebalgs podpísal spoločné vyhlásenie spolu s ministrami tranzitných krajín, zainteresovaných v projekte Nabucco. Šlo o sľub pracovať na úspešnom dokončení projektu s finančnou podporou EÚ. Vyhlásenie bolo podpísané Tureckom, Bulharskom, Rumunskom, Maďarskom a Rakúskom, pričom posledná krajina vedie konzorcium, ktoré podporuje tento projekt, a to cez energetickú spoločnosť ÖMV.

„EÚ bude naďalej podporovať tento projekt, a to nielen politicky, ale tiež (financiami na) štúdie,“ povedal Piebalgs, citovaný vo Financial Times.

Nový plynovod by sa mal tiahnuť v dĺžke 3400 km naprieč juhovýchodnou Európou – zo strednej Ázie až po koniec Anatólie. Umožnilo by transport zemného plynu z krajín ako Irán, Azerbajdžan a Turkmenistan v Kaspickom regióne.

Významné toky plynu sa nedajú očakávať pred rokom 2012, kedy by mal byť plynovod dokončený. Jeho stavba však má značný politický význam, pretože EÚ sa pripravuje na summit G8 v Petrohrade, kde budú stredobodom diskusií otázky bezpečnosti dodávok energie a úloha Ruska ako stabilného dodávateľa energie.

EÚ sa aktívne snaží o diverzifikáciu svojho dovozu energie vzhľadom na svoju závislosť od dodávateľov ako Rusko (zemný plyn) a Blízky východ (ropa). Diskusia o možnej spoločnej energetickej politike EÚ sa začala tento rok v marci a jej kľúčovou časťou je pokus o zvýšenie profilu EÚ v zahraničnej energetickej politike (pozri linky EurActivu).