Nový únijný Fond pre obnovu by mal mať aspoň dva bilióny eur, žiadajú europoslanci

Ilustračný obrázok/Európsky parlament. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Fond pre obnovu a transformáciu by mal byť podľa prijatého uznesenia europoslancov financovaný pomocou dlhodobých účelových dlhopisov obnovy zaručených rozpočtom EÚ.

Poslanci Európskeho parlamentu v piatok odsúhlasili záchranný plán Európskej komisie na ekonomickú obnovu krajín EÚ, ktorý bude naviazaný na viacročný finančný rámec (VFR), čiže dlhodobý rozpočet EÚ na roky 2021 až 2027.

Za uznesenie, ktoré odobruje potrebu záchranného plánu s možnosťami pomoci z dlhodobého európskeho rozpočtu, sa vyslovilo 505 poslancov zo 693 hlasujúcich, 119 zákonodarcov bolo proti a 69 sa zdržalo hlasovania.

Parlament zdôraznil, že nový Fond pre obnovu a transformáciu musí mať k dispozícii dva bilióny eur. Fond by mal byť podľa poslancov financovaný pomocou dlhodobých účelových dlhopisov obnovy zaručených rozpočtom EÚ.

Ozdravný plán a hľadanie možností ako pomôcť členským krajinám po koronakríze budú nevyhnutné po tom, ako sa európska ekonomika počas pandémie nového koronavírusu značne spomalila. Lídri EÚ sa zhodli na potrebe opätovného naštartovania ekonomiky a vyzvali Európsku komisiu, aby vypracovala nový návrh dlhodobého rozpočtu na roky 2021 až 2027.

Pôžičky či dotácie? Lídri štátov EÚ posunuli plán hospodárskej obnovy na plecia Európskej komisie

Základom nového Fondu obnovy bude Viacročný finančný rámec EÚ. Budúci sedemročný rozpočet sa oproti súčasnosti môže až zdvojnásobiť. Finančná pomoc pre postihnuté štáty podľa von der Leyen bude kombinovať granty a pôžičky. 

Ten by mal v záujme podpory hospodárstva obsahovať vyššie sumy voči pôvodnej podobe VFR, na ktorom sa šéfovia vlád a štátov EÚ na mimoriadnom februárovom rozpočtovom summite nedohodli. Navýšenie rozpočtu, pre zaistenie financovania plánu obnovy, by mali zaistiť dlhodobé pôžičky EÚ ako celku, aby sa predišlo ďalšiemu tlaku na národné finančné systémy.

Europoslanci okrem toho opätovne vyzvali členské štáty, aby sa dohodli na nových vlastných zdrojoch rozpočtu. Európska komisia v máji 2018 navrhla navýšiť príjmy rozpočtu o novú firemnú daň, odvody zo systému obchodovanie s emisiami (ETS) a nerecyklované odpady. Okrem toho sa v tejto súvislosti hovorí aj o dani z finančných transakcií a leteckej dani.

V hre viacero modelov

Vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Peter Javorčík verí, že členské štáty sa k návrhu Komisie vyjadria do konca mája.

Pripomenul, že tomu pomáha aj eurokomisia, ktorá pravidelne konzultuje s členskými krajinami revidovanú podobu VFR a plánu obnovy.

Komisia podľa pôvodného plánu mala tento návrh predložiť do polovice mája, ako však upozornil Javorčík, potrebuje na to viac času, lebo ide o komplexný a zložitý návrh, v ktorom sú aj nové prvky a nové momenty. Dlhodobý rozpočet treba doplniť o nové nástroje zamerané na vyrovnanie sa s dôsledkami zdravotnej krízy.

„Verím však, že v priebehu pár týždňov až mesiacov budeme schopní dospieť k dohode,“ uviedol Javorčík. Priznal, že je viac ako pravdepodobné, že k dohode členských krajín dôjde až v priebehu nemeckého predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa začína 1. júla.

Na otázku TASR, či zvýšenie eurorozpočtu o financie potrebné na plán obnovy nezaťaží národné rozpočty, Javorčík odpovedal, že v hre je viacero modelov. Upozornil, že európska ekonomika po prepade zapríčinenom karanténnymi opatreniami potrebuje nové investície. Dodatočné zdroje na plán obnovy by mali byť financované z dlhodobých pôžičiek EÚ a zatiaľ je predpoklad, že tieto pôžičky budú splácané v horizonte ôsmich až desiatich rokov, čo je však stále predmetom debát.