Nukleárny spor v nemeckej koalícii

energia, energetika

Krátka správa:

Dodávatelia energie, priemysel a politici sa zídu 3. apríla 2006 v Berlíne, aby diskutovali o budúcej energetickej politike krajiny. Pozvané neboli environmentálne MVO-čky. Hoci bola citlivá otázka upustenia od používania jadrovej energie nateraz udržaná mimo agendy, napriek tomu zatieni rokovania, pretože vnútri koalície sa objavil otvorený konflikt medzi ministrami za CDU/CSU a SPD vo veľkej koalícii, vedenej Angelou Merkelovou.

Minister hodpodárstva Michael Glos, ktorý je členom CSU, sbavorskej esterskej strany CDU, bol nedávno citovaný v tlači, ako povedal, že kvôli zápcham v dodávkach energie musia ostať jadrové elektrárne v prevádzke dlhšie, než bolo stanovené v dohode medzi priemyslom a predchádzajúcou vládou. Táto dohoda bola tiež integrovaná do koaličnej dohody, ktorá pripravila pôdu pre súčasnú vládu.

Sigmar Gabriel, minister životného prostredia za stranu SPD, povedal: „Postupné upúšťanie bude pokračovať. Priemysel podpísal dohodu a ja predpokladám, že jej podmienky chce dodržať.“ Gabriel povedal, že existujú reči, podľa ktorých zašlú všetci operátori jadrových elektrární v Nemecku žiadosti, aby mohli ch elektrárne fungovať dlhšie. Povedal, že všetky takéto žiadosti zamietne.

Energetická politika červeno-zelenej vlády, ktorá bola čiastočne založená na nahradení jadrovej energie dovážaným zemným plynom z Ruska, sa nedávno dostala pod kritiku po tom, čo bývalý nemiceký kancelár Gerhard Schröder bol nominovaný za predsedu poradnej rady konzorcia, ktoré má postaviť plynovod medzi ruským Vyborgom a Greifswaldom v severovýchodnom Nemecku.