O pomoc žiada piata krajina eurozóny – Cyprus

Po Grécku, Írsku, Portugalsku a Španielsku o pomoc žiada aj Cyprus. Znamená to, že viac ako štvrtina krajín eurozóny potrebuje núdzové financovanie. Intenzívny tlak je zároveň vyvíjaný na Taliansko, ktoré môže byť ďalšie.

Cyprus má len štyri dni na to, aby získal minimálne 1,8 miliardy eur, čo je 10 % jeho hospodárskeho výkonu, na rekapitalizáciu Cyprus Popular Bank, ktorá čelí problémom pre vysokú vystavenosť voči gréckym dlhopisom.

Minister financií Vassos Shiarly uviedol, že krajina bude zároveň žiadať o prostriedky na podporu rozpočtu. Celková suma bude známa v priebehu najbližších týždňov. Ostrov má len milión obyvateľov, avšak má disproporčne veľmi veľký finančný sektor, ktorý tvrdo zasiahla grécka kríza.

Okrem veľkej vystavenosti bánk voči gréckym problémom, sa Cyprus trápi aj s dôsledkami poškodenia jeho hlavnej elektrárne. Už dlhšie nemá prístup na kapitálové trhy a jeho náklady na financovanie sú nad úrovňou 10 %.

Vlani o 2,5-miliardovú pôžičku požiadal Rusko a v uplynulých dňoch chcel okrem Moskvy osloviť aj Peking. Ostrov sa chcel podmienenej pomoci od EÚ vyhnúť, najmä z obáv o svoju 10-percentnú korporátnu daň, teraz ho podľa šéfa Euroskupiny Jeana-Claudea Jucnkera čaká vyjednávanie s medzinárodnými veriteľmi.

„To bude zahŕňať opatrenia na riešenie hlavných výziev, ktorým čelí cyperská ekonomika, najmä v prípade finančného sektora, a očakávam, že Cyprus sa ku žiadaným krokom zaviaže so silným odhodlaním,“ zdôraznil Juncker.

Situáciu pre summitom opäť zamotáva aj Grécko. Nová vláda stále neprejavila dostatočnú zaviazanosť plniť podmienky záchranného programu. Minister financií Vassilis Rapanos len pár dní po menovaní rezignoval po fyzickom kolapse. Stále nie je jasné, kto ho nahradí.

Na summit koncom týždňa nepríde ani nový premiér Antonis Samaras po operácii oka, ktorý avizoval prerokovanie podmienok pomoci. Zastúpi ho prezident Karolos Papoulias.

Berlín upozornil, že na summite nebude prijaté žiadne rozhodnutie týkajúce sa Grécka. Trojka zároveň odložila avizovanú návštevu Atén.

(EurActiv/Reuters)