Obama získal, čo chcel – jednotu G20

Zdroj: Flickr, Foto by tsevis

Americký prezident Barack Obama odmietol, že by medzi predstaviteľmi G20 boli rozdielne názory. „Dohodli sme sa na sérii bezprecedentných krkov na podporu rastu a zamedzenie tomu, aby k podobnej kríze už nedošlo,“ povedal na tlačovej konferencii. „Taktiež sme odsúdili protekcionizmus, ktorý by krízu mohol ešte zhoršiť.“

Analytici o záveroch summitu povedali, že presiahli všetky očakávania a vydali sa smerom k tvorbe nového svetového poriadku. Prostredníctvom Medzinárodného menového fondu a ostatných inštitúcií by svetové hospodárstvo malo získať podporu vo výške 1,1 bilióna USD.

Nemecko a Francúzsko uvítali schválenie prísnejšej regulácie a dozoru a tiež vytvorenia kontrolnej organizácie – Rada finančnej stability. USA zasa potešilo rozhodnutie skoncovať s érou bankového tajomstva a prísneho postupu voči nespolupracujúcicm jurisdikciám a daňovým rajom.

„Dnešná dohoda je začatkom boja proti cowboyom na finančných trhoch, ktorí svet položili na kolená,“ povedal austrálsky premiér Kevin Rudd.

Pomoc pre rozvojové krajiny

Balík vo výške 1,1 bilióna USD bude dostupný na pomoc svetového hospodárstva, vrátane 250 miliárd USD pre záchranný fond MMF.

Zdroje MMF sa strojnásobia vďaka dodatočným 500 miliardám dolárov v nových fondoch. Čína poskytla 40 miliárd USD. Lídri sa dohodli aj na $250-miliardovom balíku, ktorý by mal v priebehu dvoch rokov podporiť obchodný tok na svetovom trhu.

Prísnejšia regulácia finančných trhov

Lídri skupiny G20 rozhodli o vytvorení Rady pre finančnú stabilitu (Financial Stability Board). Jej mandát jej umožní prísnejší postup pri kontrole svetového finančného systému, no nebude kontrolovať finančné spoločnosti. Pod drobnohľadom sa ocitnú systémovo dôležité inštitúcie, nástroje a trhy vrátane hedgeových fondov. Keď sa kríza skončí, vytvoria sa nové pravidlá pre kapitálové požiadavky bánk a ratingové agentúry.

OECD predstavila aj zoznam nespolupracujúcich jurisdikcií a daňových rajov, ktoré budú postihované sankciami. Na popredných miestach figurovala Kosta Rika, Malajzia, Filipíny a Uruguaj.

G20 bude pokračovať

Summity G20 budú pokračovať aj naďalej. Koncom roka sa stretnú opäť, aby prehodnotili vývoj prijatých opatrení. Lídri sa pravdepodobne stretnú na jeseň v Japonsku, no Sarkozy tvrdí, že to bude v septembri New Yorku. Pokiaľ bude summit v New Yorku pravdepodobne to bude v čase, kedy sa začne Valné zhromaždenie OSN, takže väčšina lídrov už bude v metropole prítomná.

(EurActiv a spravodajské agentúry)