Občania strácajú vieru v Úniu

Popularita Európskej únie medzi jej občanmi neustále klesá, vyplýva to z aktuálneho prieskumu Eurobarometru. Z takmer 27 tisíc opýtaných totiž skoro polovica považuje členstvo svojej krajiny v Európskej únii za pozitívne (49 %) a len 42 % z nich myšlienke zjednotenej Európy dôveruje. Najvyššiu dôveru vyslovili Estónci (68 %), Slováci (65 %) a Bulhari s Dánmi (61 %). Únii najmenej dôverujú Briti (20 %).

Výsledky vyvolali v európskych inštitúciách poriadny rozruch. Čísla nie sú priaznivé, no Európska komisia sa v nich aj tak snaží nájsť niečo pozitívne. A treba povedať, že sa jej to darí.

Prieskum totiž ukázal, že 75 % Európanov je presvedčených o tom, že tesnejšia koordinácia hospodárskych a finančných politík medzi členskými štátmi je presne tým, čo v neľahkých dobách postaví Úniu na nohy. Najväčšiu dôveru v tento liek na hospodársku krízu vyjadrili zo všetkých 27 krajín Slováci.

Paradoxné je, že prieskum prebiehal v máji, teda v čase, keď členské štáty a inštitúcie EÚ rokovali o objemnom záchrannom balíku pre eurozónu. Z oslovených slovenských občanov 89 % odpovedalo, že navrhovaným záchranným opatreniam dôveruje.

Prezentácia výsledkov Eurobarometru v podaní Komisie sa však nepáči euroskeptickému think-tanku Open Europe, ktorý neváhal a ohradil sa proti úradníkom. „Otázka európskych inštitúcií či ekonomické riadenie sa v prieskume nespomína. Len sa vágnym spôsobom dotýka užšej koordinácie medzi členskými štátmi, čo je ale niečo iné,“ tvrdí Mars Persson, riaditeľ organizácie.

Islandská premiéra

Prvýkrát v histórií sa prieskumu zúčastnil aj Island, ktorý sa v súčasnosti uchádza o plnohodnotné členstvo v EÚ. A hneď sa postaral o prekvapenie.

Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že Islanďania i napriek ambícii stať sa členom EÚ, nie sú už tradične európskej integrácii príliš naklonení. Najnovší prieskum však ukázal, že 35 % opýtaných projektu dôveruje a 29 % si myslí, že členstvo v EÚ ich krajine neprinesie úžitok.

Obavy z budúcnosti

Vyhliadky na lepšiu budúcnosť sú podľa Európanov mizivé. Väčšina opýtaných (55 %) je presvedčená o tom, že ekonomická kríza stále poriadne neudrela a to najhoršie ešte len príde.

Najväčšie obavy medzi respondentmi spôsobuje rast cien. Podľa prieskumu 36 % opýtaných priznalo, že má problémy so splácaním vlastných účtov. Drvivá väčšina respondentov (71 %) preto súhlasí, aby vlády pristúpili k nutných reformám. Štyria z piatich Slovákov (78 %) chcú, aby vláda prijala opatrenia na zníženie deficitu verejných financií a verejného dlhu.