Obchodná dohoda CETA platí už rok. Vývoz Únie do Kanady stúpol o sedem percent

Ilustračný obrázok.

Z EÚ sa do Kanady najviac darí exportovať stroje a mechanické zariadenia. Od vstupu CETA do platnosti najviac stúpol vývoz čokolády, ovocia a orechov, oblečenia a kozmetických výrobkov.

V piatok 21. septembra uplynie prvé výročie od nadobudnutia provizórnej platnosti Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi EÚ a Kanadou (CETA).

Podľa správy Európskej komisie sú už prvé príznaky, že dohoda o voľnom obchode prináša zisky a výhody pre vývozcov z členských krajín EÚ.

Stúpa vývoz v strojárstve aj agropotravinárstve

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v tejto súvislosti priznala, že je spokojná s doterajším pokrokom obchodných vzťahov medzi EÚ a Kanadou.

„Predbežné údaje ukazujú, že v tejto fáze máme čo oslavovať,“ uviedla v správe pre médiá. „Vývozy celkovo vzrástli a mnohé odvetvia zaznamenali pôsobivý rozmach. Naše partnerstvo s Kanadou je silnejšie ako kedykoľvek predtým – strategicky aj ekonomicky. Spoločne voláme po otvorenom medzinárodnom obchodnom poriadku založenom na pravidlách a CETA je toho jasným dôkazom,“ spresnila komisárka.

Exekutíva EÚ s odvolaním sa na najnovšie dostupné štatistiky, ktoré pokrývajú obdobie od októbra 2017 do júna 2018, upozornila, že od vstupu CETA do platnosti medziročné vývozy vzrástli o viac ako sedem percent. Najvýznamnejší vývoz z krajín EÚ predstavujú rezort strojárstva, mechanické zariadenia a obuv (vyše 8 percent), lieky a nábytok (viac ako 10 percent), a najmä kozmetika a odevný priemysel (vyše 11 percent nárast).

CETA: Obchodná dohoda medzi Kanadou a EÚ vstupuje do platnosti

Vzájomný obchod Európskej únie a Kanady má narásť o 12 miliárd eur ročne. Firmám na clách ušetrí takmer 500 miliónov eur.

Pokiaľ ide o agropotravinárske výrobky, kde v súvislosti s CETA mali Európania najväčšie obavy, najviac sa darilo exportom čokolády (nárast o 34 percent), ovocia a orechov (29 percent), spokojní boli aj exportéri šumivého vína (11 percent) a whisky (5 percent).

Komisia tiež zverejnila webovú stránku s konkrétnym európskym spoločnosťami, ktoré z dohody úspešne čerpali výhody.

Ambície aj kritika dohody

Obchodnou dohodou s Kanadou sa zrušili clá na 98 percent výrobkov, čím by európske firmy ročne mali ušetriť 590 miliónov eur.

CETA okrem toho ukončila obmedzenia prístupu k verejným zákazkám, otvorila trh so službami a zaistila väčšiu istotu investorom.

Prečo by odmietnutie CETA bolo dobrou správou

Nachádzame v rozhodujúcom bode pre budúcnosť medzinárodnej obchodnej politiky. Krach TTIP a CETA môže  vydláždiť cestu pre férovejší a demokratickejší svet, tvrdí Paul de Clerk.

Paul de Clerk pôsobí v európskej pobočke organizácie Priatelia Zeme, kde zastáva funkciu programového koordinátora pre ekonomickú spravodlivosť.

 

Európska únia, …

Rokovania o dohode vzbudili v EÚ aj silné kontroverzie. Kritika sa týkala najmä nového systému mimosúdnych arbitráží medzi investormi a štátom. Odpor voči dohode smeroval aj zo strany antiglobalizačných združení a skupín na ochranu životného prostredia. Argumentujú negatívnym vplyvom dohody na zdravie, životné prostredie, ochranu spotrebiteľa, ale aj nadmernou mocou nadnárodných firiem v investičných sporoch so štátmi. Podľa kritikov tiež zmluva vytvorí podmienky na pviatizáciu verejných služieb a ohrozí práva zamestnancov a spotrebiteľov.

Komisárka Malmströmová navštívi Kanadu 26. a 27. septembra, aby s partnermi z Ottawy zhodnotila pokrok vo vzájomných obchodných vzťahoch.