Obchodná dohoda EÚ-USA je na dosah

FOTO TASR/AP/Charles Dharapak

Silný výsledok nedosiahnu iba transatlantické hospodárske putá, ale aj riešenie problémov v prístupe na trh v tretích krajinách a podpora multilaterálnej agendy pre liberalizáciu obchodu,“ píše sa v spoločnom stanovisku Baracka Obamu a predsedov Európskej komisie a Európskej rady.

V dokumente ďalej uvádzajú, že na základe informácii od Pracovnej skupiny na vysokej úrovni pre zamestnanosť a rast, ktorú obe strany zriadili minulý rok v novembri, sú USA a Európa na dobrej ceste k uzavretiu obchodnej dohody.

Podľa tímu je dohoda v záujme všetkých zúčastnených krajín. K otvoreniu trhu by malo dôjsť v oblasti poľnohospodárstva, priemyselných tovarov, služieb a investícii.

Dohoda by zároveň mohla predstavovať riešenie pre problémy moderných obchodných pravidiel a propagovať ďalšiu liberalizáciu obchodu vo svete, ktorá sa „zasekla“ po rokovaniach v Doha.

Podpora rastu

Obchodné vzťahy medzi USA a Európskou úniou sú na úrovni približne štyroch biliónov eur ročne, čo predstavuje asi tretinu svetového obchodu a vytvárajú približne 15 miliónov pracovných miest. Približne 60 % všetkých amerických zahraničných investícii smeruje do Európy, čo ročne predstavuje približne 1,5 bilióna eur.

Dnes sa na tovary uplatňuje clo v rozpätí od 5 do 7 %. Po prijatí dohody by malo klesnúť na nulu. Podľa americkej obchodnej komory by sa v dôsledku jej prijatia zvýšil v nasledujúcich piatich rokoch vzájomný obchod o viac ako 94 miliárd eur a vygenerovalo by sa HDP v hodnote 141 miliárd eur.

Európska organizácia ECORYS tvrdí, že zrušenie obchodných bariér by zvýšilo HDP Európskej únie o 0,7 % a HDP USA o 0,3 %. Súčasne by sa zvýšila aj konkurencieschopnosť krajín.

Podľa neoficiálnych informácii sa zúčastnené strany dohadujú už iba o tých oblastiach, ktoré predstavujú len jedno alebo dve percentá celkovej sumy získanej z tejto dohody.

Ide o obmedzenia Európskej únie v prípade geneticky modifikovaných potravín, americké kurčatá, ktoré sa oplachujú v chlóre, dotácie leteckým výrobcom Boeing a Airbus, americké zákony obmedzujúce vlastníctvo námornej nákladnej dopravy a leteckých liniek, obmedzenia pre investície a pravidlá verejného obstarávania.

Najdôležitejšou agendou rokovaní je harmonizácia pravidiel pre nové technológie ako cloud computing, nanotechnológie, elektrické vozidlá, IKT a internetové služby, zelené energetické riešenia, inteligentné siete, ochrana osobných údajov a kybernetická bezpečnosť.

Stále je možnosť posilniť a prehĺbiť naše putá. Predovšetkým v týchto časoch by mohla odvážna iniciatíva na rozšírenie obchodu a investícii výrazným spôsobom prispieť k našej stratégii posilniť rast a vytvoriť pracovné miesta,“ píše sa v spoločnom vyhlásení.

Do konca roka sa predložia konkrétne návrhy týkajúce sa regulačných rozdielov a vplyvov na obchod.

Vstupujeme do poslednej fázy mapovania toho, ako by sme mali riešiť akékoľvek eventuálne rokovanie na podporu rastu a zamestnanosti prostredníctvom nášho obchodného partnerstva,“ povedal eurokomisár pre obchod Karel De Gucht, ktorý v pracovnej skupine spolupracoval s americkým obchodným zástupcom Ronom Kirkom.

Teším sa na ďalšiu spoluprácu s mojím americkým náprotivkom na dokončení záverečnej fázy, aby sme mohli lídrom prezentovať záverečnú správu čo najskôr,“ dodal De Gucht.