Obchodná dohoda Únie s Vietnamom je na spadnutie. Zahŕňa aj ľudské práva

Vietnamské mesto Danang. [Pixabay]

Európski politici očakávajú podpis dohody o voľnom obchode s Vietnamom ešte v tomto roku. Pre európskych i vietnamských podnikateľov je to dobrá správa. Ľudskoprávni aktivisti však majú iný názor.

Už v októbri tohto roku čaká Európsku úniu ďalší míľnik v jej spoločnej obchodnej politike. Na summite EÚ a ázijských štátov by totiž malo dôjsť  k podpísaniu obchodnej dohody s Vietnamom, o ktorej sa rokuje už niekoľko rokov. Aspoň v to dúfa český europoslanec Jan Zahradil (ODS, ECR), ktorý je v Európskom parlamente jej stálym spravodajcom.

„Sme na dobrej ceste. Musíme spraviť všetko preto, aby došlo k podpísaniu dohody na summite EÚ-Ázia v októbri a aby sme stihli parlamentné hlasovanie ešte na jar pred voľbami do Európskeho parlamentu. To je moje priorita,“ uviedol.

Obidve strany si ohľadom zmluve pritom podali ruky už pred tromi rokmi. Vyrokovať finálnu podobu textu sa však podarilo až v priebehu júna tohto roku.

Trojročné odďaľovanie podpisu podľa Zahradila súviselo predovšetkým s inými politickými prioritami Komisie. „Komisia zo zrejmých politických a geopolitických dôvodov jasne dávala prioritu Japonsku a Vietnam zostával na vedľajšiu koľaj,“ komentoval celú situáciu.

Rýchlo rastúci ázijský tiger

To by sa ale malo za pár mesiacov zmeniť. Dohoda s Japonskom už bola podpísaná a dokončeniu zóny voľného obchodu s Vietnamom už nič nestojí v ceste.

„Na konci júna 2018 bola oznámená zhoda na finálnom texte obchodnej dohody a ukončení diskusií o dohode o ochrane investícií.  Teraz prebiehajú preklady do všetkých oficiálnych jazykov EÚ a vietnamčiny a v prípade investičnej dohody bolo zahájené právne čistenie. Akonáhle budú tieto kroky hotové, Európska komisia odporučí Rade EÚ dohody podpísať a uzavrieť,“ upresnili zástupcovia ministerstva priemyslu a obchodu (MPO).

Svojou rozsiahlosťou dohoda síce nedosahuje potenciál zóny voľného obchodu s Japonskom alebo s juhoamerickým združením štátov Mercosur. Napriek tomu má pre európskych exportérov obrovský význam.

Objavila sa temná strana slovenského modelu

Objavila sa temná strana slovenského modelu, hovorí KAI-OLAF LANG. Nedostatky v riadení štátu, korupcia, sivé zóny medzi politikou, verejnou správou a biznisom, organizovaný zločin, s potenciálnymi kontaktami na politikov.

„Zmluva je obrovskou príležitosťou pre európskych vývozcov. Vietnam je jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v juhovýchodnej Ázii. Ide o trh, ktorý v sebe má veľký potenciál hlavne pre vývoz únijných poľnohospodárskych a priemyslových výrobkov či služieb,“ prehlásila európska komisárka pre obchod Cecilia Malströmová.

V tom sa komisárka nemýli. Tento „ázijský tiger“ je z Asociácie štátov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) druhý najväčší obchodný partner EÚ, a to hneď po Singapure. Vzájomná obchodná výmena dosiahla v roku 2017 takmer 50 miliárd eur.

Liberalizácia obchodu by však toto číslo mala výrazne zvýšiť. Ustanovení zmluvy hovorí napríklad o odstránení 99 percent vzájomných ciel alebo odstránení netarifných prekážok pre automobilový priemysel. Rovnako dohoda myslí aj na ochranu tradičných európskych produktov. Ako už býva pri  obchodných dohodách vyjednávaných Úniou zvykom, európske spoločnosti sa budú môcť uchádzať o vietnamské verejné zákazky.

Únia a Japonsko odpovedajú na Trumpov protekcionizmus podpisom obchodnej dohody

Z najväčšej bilaterálnej dohody o voľnom obchode v histórii Európskej únie by mohol profitovať aj slovenský automobilový, poľnohospodársky a finančný sektor. 

Európska komisia zdôrazňuje tiež to, že obsahom dohody sú okrem vzájomných obchodných výhod tiež ustanovenie o udržateľnom rozvoji vrátane dôrazu na bezpečnosť práce, ochranu spotrebiteľov a prírody, otázky klimatických zmien a potom hlavne záväzok k rešpektovaniu ľudských práv.

Aktivisti neveria, že vláda bude dodržiavať ľudské práva

„Vietnam je dobrým príkladom rozvíjajúcej sa krajiny, ktorá sa na jednu stranu otvára globálnemu obchodu, na druhej strane pristupuje i na záväzky rešpektovať ľudské práva či pravidlá Medzinárodnej organizácie práce,“ zdôraznila Malmströmová.

To pripomína aj Zahradil. „Ľudské práva a ich ochrana súčasťou obchodnej dohody sú. Vietnam sa tam zaväzuje, že situáciu v tomto ohľade výrazne zlepší. Situácia samozrejme nie je ideálna, ale fakt, že záväzky sú integrálnou súčasťou dohody, v podstate núti vietnamskú vládu rokovať,“ zdôraznil.

S tým ale úplne všetci nesúhlasia. Už v marci 2016 sa k dohode vyjadrila napríklad ombudsmanka EÚ Emily O´Reillyová, ktorá Komisiu kritizovala za to, že nedokázala poskytnúť kvalitné informácie o tom, aký vplyv bude mať zjednaná obchodná dohoda na dodržovanie ľudských práv vo Vietname.

EÚ má dohodu s Mercosurom na dosah, juhoamerický blok má ale oveľa väčšie ambície

Dohoda o voľnom obchode s juhoamerickým združením Mercosur, ktorú tvoria Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj, je na dosah. Tá by prekonala aj nedávno uzatvorenú dohodu s Japonskom. Juhoamerický blok ale pokukuje aj po obchode s Áziou.

„V tomto ohľade zastávam jednoduchý postoj – táto otázka mala byť položená pred vyjednaním dohody, nie až potom,“ uviedla vtedy. Podľa nej bolo konanie Komisie, ktorá nevytvorila možné scenáre dopadu obchodnej dohody na tamojší stav ľudských práv, nesprávne. A mnohí jej dávajú za pravdu.

S dodržiavaním ľudských práv vo Vientame majú živú skúsenosť aj Slovensko a Nemecko. Vietnamská tajná služba podľa Berlínu minulý rok uniesla podnikateľa Trinh Xuan Thanha z územia Nemecka proti jeho vôli. Thanh, do ktorého únosu bolo podľa informácií Dennika N zapletené aj Slovensko, bol vo svojej rodnej krajine následne odsúdený na doživotie.

Ustanovením obchodnej dohody, ktoré majú Vietnam zaväzovať k dodržiavaniu ľudských práv, príliš nedôverujú ani vietnamskí disidenti.

„Byť aktivistom vo Vietname je zložité. Vláda nás považuje za nepriateľov a snaží sa spraviť všetko pre to, aby nám zabránila v práci,“ uviedol v jednom z rozhovorov pre českú internetovú televíziu DVTV vietnamský ľudskoprávny aktivista Nguyen Quang A.

„V dnešnej dobe sú vo väzení stovky aktivistov. A v posledných 18 mesiacoch je zatýkanie intenzívnejšie ako predtým,“ upozornil a dodal, že situácia vo Vietname pripomína 80. roky v Československu.

Európska komisia síce môže v prípade porušovania týchto častí dohody suspendovať platnosť ustanovení o vzájomnom obchode, aktivisti si však myslia, že by sa k tomu neodhodlala.