Obchodné spory silnejú: Trump sa vyhráža zdaňovaním nemeckých áut

"Zdaníme BMW!" vyhlásil Trump v Pennsylvanii. [David Maxwell/EPA/EFE]

Americký prezident Donald Trump vyostruje svoj spor s Európou. Ak Európska únia nezmierni obchodné prekážky pre americké výrobky, je pripravený začať so zdaňovaním nemeckých áut.

Ide o ďalšie zo série Trumpových vyajdrení v súvislosti s podpísaním dekrétu, ktorým sa zavádzajú nové clá na dovoz ocele a hliníka.

V sobotu pred rozhnevaným davom v Pennsylvánii vyhlásil, že ak Európa nezmierni obchodné obmedzenia na dovoz zo Spojených štátov, „zdaníme Mercedes-Benz, zdaníme BMW.“

Hoci nebolo úplne jasné, či tieto vyhrážky odrážajú skutočnú americkú politiku alebo len snahu prezidenta získať si uznanie davu. V podobnom duchu sa však prezident vyjadroval aj na na sociálnej sieti Twitter.

„Európska únia, spolok úžasných krajín, ktoré s USA zaobchádzajú veľmi zle na obchodnej úrovni, sa sťažujú na clá na oceľ a hliník,“ tweetoval Trump. „Ak sa vzdajú svojich hrozných obmedzení a ciel na americké produkty, tak aj my sa vzdáme tých svojich. Ak nie, zdaníme autá. Férové!“

Oznámenie o clách vo výške 25 percent na dovezenú oceľ a 10 percent na hliník nepríjemne zasiahlo Európsku úniu a ďalších významných partnerov. Nebolo to prekvapenie len pre spriaznené krajiny USA, ale dokonca aj pre niektorých blízkych prezidentových poradcov.

Trump podpísal zavedenie obávaných ciel na ocel a hliník. EÚ pripravuje odvetu

Únia by podľa eurokomisárky Cecilie Malmstromovej mohla odpovedať zavedením ciel na americký bourbon, arašídové maslo, pomarančový džús či motocykle. Odvetné opatrenia plánujú aj ďalší veľkí obchodní partneri USA.

„Konzistentná“ politika

Podľa zástupcu hovorcu Bieleho domu Raja Shaha by však tento krok nemal nikoho prekvapiť.

V relácii „This Week“ na stanici ABC sa ho pýtali, či medzi tými, ktorých toto rozhodnutie prekvapilo, bol aj Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť, H.R. McMaster. Shah to poprel.

„Nebudem zachádzať do podrobností,“ povedal. „Ale je to v súlade s tým, čo prezident hovoril nielen počas kampane, ale už predtým po celé desaťročia.“

Ak by Trump skutočne nezahrnul poradcu pre národnú bezpečnosť do rozhovorov o clách, bolo by to veľmi nezvyčané. Aj vzhľadom na Trumpove vyhlásenia, že oslabenie amerického oceliarskeho a hliníkového priemyslu by ohrozilo národnú bezpečnosť.

Vo svojom prejave v Pensylvánii –  štáte s najväčšou produkciou ocele, ktorý prišiel už o tisíce pracovných miest kvôli mechanizácii a zahraničnej konkurencii – Trump vyhlásil, že krajiny Európskej únie „nás pri obchodovaní zabíjajú“.

„Nemôžeme tam predávať ani naše poľnohospodárske výrobky, úplne nás obmedzujú. A potom nám tvrdia: ´Chceme, aby tieto clá boli zrušené´.”

„Ja som odvetil: „Dobre, zmiernite obmedzenia a zrušte svoje clá. Ak to neurobíte, zdaníme Mercedes-Benz, zdaníme BMW.”“

Vojna slov medzi Úniou a USA: Trump pohrozil zavedením dane na európske vozidlá

“Ak EÚ mieni ešte viac zvýšiť už aj tak vysoké clá a bariéry pre americké spoločnosti, ktoré na jej území pôsobia, my jednoducho zavedieme daň na európske autá valiace sa do USA,” napísal Trump v reakcii na 

Obidve nemecké automobilky ročne predajú v Spojených štátoch tisícky vozidiel. Zároveň však aj vlastnia výrobné továrne priamo v Spojených štátoch.

Bernhard Mattes, šéf nemeckého automobilového združenia VDA, pre podnikateľský denník Handelsblatt uviedol, že sa politici za každú cenu musia vyhnúť obchodnej vojne. Dodal, že BMW a ďalší nemeckí výrobcovia automobilov patria medzi najväčších amerických vývozcov v sektore.

Ak rokovania o zabezpečení výnimiek zlyhajú, Brusel zavedie protiopatrenia, povedala nemeckým novinám Bild am Sonntag európska komisárka pre hospodársku súťaž, Margrethe Vestagerová

„Už desaťročia budujeme globálny obchodný systém. Európa prosperuje a od tejto prosperity závisia milióny pracovných miest. Nebudeme sa nečinne prizerať tomu, ako niekto ohrozuje svetový obchodný poriadok,“ dodala Vestagerová.

Rozhovory o kríze pokračujú

Trumpo svoje nové pripomienky predstavil po bruselských rozhovoroch medzi vyjednávačmi Európskej únie a americkým obchodným zástupcom, Robertom Lighthizerom. Tie mali za cieľ  upokojiť debatu a vyhnúť sa celosvetovej obchodnej vojne.

https://twitter.com/EU_Commission/status/972513278395109377

„Ako dlhoroční partneri Spojených štátov v oblasti bezpečnosti (Európska únia a Japonsko) sme zdôraznili veľvyslancovi Lighthizerovi naše očakávanie, že vývozy z Európskej únie a Japonska do Spojených štátov budú oslobodené od platenia vyšších ciel,“ vyhlásila Európska únia po ukončení debaty.

Švédska eurokomisárka Cecilia Malmströmová neskôr na Twitteri napísala svoju reakciu: „Stále nie je jasné, ako presne bude vyzerať postup Spojených štátov v otázke výnimiek. Diskusie preto budú pokračovať budúci týždeň.”

Domáce reakcie politikov

Brusel tvrdo zareagoval na prekvapivé opatrenia Washingtonu a zverejnil zoznam amerických produktov, na ktoré by sa protiopatrenia EÚ mohli zamerať. Práve na opady odvetných opatrení veľkých obchodných partnerov USA upozorňujú niektorí americkí politici.

Množstvo tradične pro-obchodných republikánskych zákonodarcov v Spojených štátoch okamžite odmietlo nové clá. Povedali, že ​​by môžu síce pomôcť výrobcom ocele a hliníka, ale zvýšil súčasne aj ceny mnohých ďalších výrobkov.

„Myslím si, že to je kontraproduktívne,“ povedal pre stanicu CNN senátor a republikán z Wisconsinu, Ron Johnson. „Skutočne by to mohlo viesť až k odvetným opatreniam zo strany našich obchodných partnerov a práve to by prinieslo neistotu do ekonomiky, ktorej sa celkom dobre darilo.“

Trump varoval Úniu pred neférovým obchodom, sľubuje odvetu

ŠPECIÁL / Americký prezident v Davose kritizoval Európsku úniu. V rozhovore pre britskú televíziu sa snažil nakloniť si odchádzajúcich Britov.

Trump však výnimočne získal podporu od liberálnej kongresmanky z Demokratickej strany a senátorky z Massachusetts, Elizabeth Warrenovej.

Dlhoročnej obhajkyne ochrany práv spotrebiteľa a možnej kandidátky na prezidenta vo voľbách 2020 sa na zavedenie nových ciel dotazovala CNN.

„Musím povedať, že nové clá, ktoré ohlásil prezident Trump, by mali byť súčasťou celkového prepracovania našej obchodnej politiky,“ povedala. „Potrebujeme ucelenú obchodnú politiku.“

Nemecko a Čína varujú Trumpa

Podľa Nemecka, ktoré okamžite odsúdilo krok amerického prezidenta, by Európa mala hľadať adekvátnu odpoveď na novú hrozbu. Svojím hlasom by sa mala pridať ku kritickej reakcii čínskej vlády. Tá si myslí, že konanie americkej administratívy podkopáva svetový obchodný systém.

„Trumpova politika ohrozuje poriadok v slobodnej globálnej ekonomike,“ uviedla v nedeľu pre agenúru Reuters nemecká ministerka hospodárstva, Brigitte Zypriesová.

„Nechce pochopiť architektúru, ktorá je založená na systéme otvorených trhov s určitými pravidlami. Každý, kto ju spochybňuje, ohrozuje prosperitu, rast a zamestnanosť,” dodala nemecká politička.

Ak Amerika uvalí clá na oceľ, odveta môže zastihnúť bourbon aj Harleye

Americký prezident zvažuje opatrenia na ochranu amerických oceliarov. Môže to spustiť obchodnú vojnu, varujú ich európski kolegovia.

Niekoľko hodín predtým sa čínsky obchodný minister Zhong Shan v Pekingu vyjadril, že akákoľvek obchodná vojna so Spojenými štátmi by pre svetové hospodárstvo znamenala katastrofu.

Podľa Ziepresovej je dôležité zabrániť, aby sa Európa vnútorne rozdelila kvôli výnimkám, ktoré ponúkol Trump niektorým svojim partnerom, ako sú Mexiko, Kanada a Austrália.

Európska únia aj Japonsko v sobotu takisto od Spojených štátoc dožavali výnimiek spod nových dovozných ciel. Tokyo vyzvalo na „rozhodovanie sa s chladnou hlavou“.