Obchodnú dohodu medzi Úniou a Kanadou stále neratifikovali, brzdí ju aj cyperský syr halloumi

Dohoda primerane nechráni cyperské produkty, ako je napríklad syr halloumi, tvrdí cyperský parlament. [Flickr/Piere-Selim]

Cyperský parlament hlasoval proti ratifikácii obchodnej dohody. Zákonodarcom sa zdá, že zmluva nedostatočne chráni domáce produkty. Samotná dohoda však platí už vyše dva roky.

Parlament Cypru, členského štátu Európskej únie, hlasoval proti ratifikácii dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou. Odôvodnil to tým, že dohoda primerane nechráni cyperské produkty, ako je napríklad syr halloumi. Informovali o tom v sobotu (1. augusta) regionálne médiá.

Celkom 37 cyperských zákonodarcov hlasovalo v piatok (31. 7.) proti a 18 bolo za ratifikáciu. Proti boli opoziční poslanci z ľavicovej strany AKEL a socialisti.

Obchodná dohoda CETA platí už rok. Vývoz Únie do Kanady stúpol o sedem percent

Z EÚ sa do Kanady najviac darí exportovať stroje a mechanické zariadenia. Od vstupu CETA do platnosti najviac stúpol vývoz čokolády, ovocia a orechov, oblečenia a kozmetických výrobkov. 

Cieľom komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody (CETA) medzi EÚ a Kanadou je uľahčiť vývoz tovaru a služieb v prospech spotrebiteľov a firiem.

Dohoda je už predbežne platná, ale na to, aby vstúpila naplno do platnosti, ju musí ratifikovať všetkých 27 členských štátov bloku.

Dohodu ešte v roku 2016 zablokovali aj Belgičania a odmietli udeliť spolkovému ministrovi zahraničných vecí Didierovi Reyndersovi plné právomoci na jej podpísanie. Po dva a pol roku blokády zo strany Valónska, frankofónnej časti Belgicka, napokon Súdny dvor EÚ rozhodol, že CETA je v súlade s legislatívou Európskej únie.

Súdny dvor EÚ definitívne posvätil obchodnú dohodu CETA

Mechanizmus urovnávania sporov medzi investormi a štátmi, ktorý je súčasťou dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou (CETA), je podľa Súdneho dvora EÚ v súlade s právom Únie.

Škoda pre menších výrobcov?

Halloumi, polotvrdý syr, často vyrobený zo zmesi kozieho a ovčieho mlieka, je jedným z národných jedál Cypru a vyváža sa vo veľkých množstvách.

Cyperská opozícia tvrdí, že CETA posilní nadnárodné spoločnosti a poškodí menších výrobcov.

Cyperskí vládni predstavitelia v sobotu vyhlásili, že Nikózia sa pokúsi rokovať o výnimkách pre niektoré cyperské výrobky skôr, ako dohodu opäť predloží parlamentu na schválenie.

Parlament ústavnou väčšinou schválil dohodu CETA, podľa Žigu bude prínosom

Slovensko je 14. krajinou, ktorá ratifikovala obchodnú dohodu EÚ s Kanadou. Minister Peter Žiga dohodu považuje za veľký medzinárodný úspech slovenského predsedníctva v Rade EÚ. 

Slovenský parlament dohodu schválil takmer pred rokom. Vtedajší minister hospodárstva Peter Žiga vtedy uviedol, že vývozcom z EÚ do Kanady dohoda na nevybratom cle ročne ušetrí viac ako 500 miliónov eur.

Vzájomná obchodná výmena Slovenska a Kanady sa za posledných šesť rokov takmer zdvojnásobila, pričom dohoda má tieto perspektívy ešte posilniť.