Obchodný spor Únie a Spojených štátov pre Airbus pokračuje

Eurokomisár EÚ pre obchod Phil Hogan. [EPA-EFE/Stephanie Lecocq]

Európska únia žiada USA, aby zrušila clá na európske potraviny a poľnohospodárske výrobky, ktorá uvalila v roku 2019. Washington k tomu kroku pristúpil, pretože Úniu viní z nezákonných subvencií pre leteckú spoločnosť Airbus.

Európska únia vyzvala v piatok (24.júla) Spojené štáty, aby zrušili clá na import z bloku uvalené v rámci dlhodobého sporu o dotácie pre výrobcov lietadiel po tom, ako Airbus ponúkol v piatok ústupky. Tie sú v súlade s rozhodnutiami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Airbus uviedol, že súhlasil so zaplatením vyšších úrokových sadzieb zo štátnych pôžičiek, ktoré dostal od Francúzska a Španielska pri vývoji modelu A350. Ten začal lietať v roku 2015.

Európsky koncern nezverejnil konkrétnu sumu.

Vládne pôžičky patria medzi opatrenia, ktoré WTO označila za nezákonné subvencie v rámci sporu medzi EÚ a USA, a týkajú sa aj podpory americkej vlády pre Boeing.

WTO koncom minulého roka schválila clá USA vo výške 7,5 miliardy USD (6,48 miliardy eur) na celú škálu európskych potravín a poľnohospodárskych výrobkov, keďže Únia nezrušila dotácie pre Airbus.

Obchodný spor by mohol eskalovať túto jeseň, keďže sa očakáva, že EÚ získa súhlas WTO s odvetnými clami na americký tovar za dotácie pre Boeing, ktoré organizácia so sídlom v Ženeve považuje tiež za nezákonné. Spor sa vlečie od roka 2004.

„Airbus sa týmto krokom dostal úplne do súladu s rozhodnutiami WTO,“ oznámil v piatok európsky koncern.

WTO: Spojené štáty môžu uvaliť rekordné clá na tovar z Únie

Svetová obchodná organizácia povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z Európskej únie v hodnote bezmála sedem miliárd eur za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Nezákonné dotácie

Európska komisia uviedla, že zaplatenie dodatočných úrokov odstráni akékoľvek dôvody pre USA, aby ponechali clá na vývoz z EÚ. Je to tiež silný dôvod na rýchle urovnanie sporu.

„Neoprávnené colné sadzby na európske výrobky nie sú prijateľné a z dôvodu dodržiavania právnych predpisov v prípade Airbus trváme na tom, aby Spojené štáty tieto neoprávnené tarify okamžite zrušili,“ uviedol vo vyhlásení komisár EÚ pre obchod Phil Hogan.

Právna bitka medzi spoločnosťami Airbus a Boeing v rámci WTO sa začala v roku 2004, keď Washington obvinil Britániu, Francúzsko, Nemecko a Španielsko z poskytovania nezákonných dotácií a grantov na podporu výroby rôznych produktov Airbusu.

O rok neskôr EÚ vyhlásila, že Boeing dostal od roku 1989 do roku 2006 zakázané dotácie v hodnote 19,1 miliardy USD od vlády USA.

EÚ sa domnieva, že okrem toho, že clá už nie sú opodstatnené, je v súčasnosti, aj vzhľadom na globálnu recesiu, ktorú vyvolala pandémia nového koronavírusu, rozumné spor vyriešiť.

„Zvlášť v súčasnej hospodárskej situácii je v spoločnom záujme EÚ a USA zastaviť škodlivé clá, ktoré zbytočne zaťažujú priemyselné a poľnohospodárske odvetvia,“ uviedla vo vyhlásení Komisia.