Obnova eurozóny koncom roka nabrala na obrátkach

Blok ekonomík s eurom v poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenal rast o 0,3 % po 0,1-percentnom raste v treťom kvartáli. Pri medziročnom porovnaní HDP eurozóny stúpol o 0,5 %.

Ekonomika celej EÚ v štvrtom trimestri vzrástla o 0,4 % po 0,3-percentnom zvýšení v predchádzajúcom štvrťroku a o 1 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Keďže ide o rýchly odhad, štatistický úrad nezverejnil detailnejší pohľad na jednotlivé zložky HDP.

Celkovo ekonomika eurozóny v roku 2013 zaznamenala pokles o 0,4 %. Z pohľadu celej EÚ došlo k miernemu rastu na úrovni 0,1 %.

Ťahúňom rastu eurozóny bolo aj na konci roka Nemecko, ktorého HDP sa medzikvartálne zvýšil o 0,4 %. Rástli však aj ďalšie veľké ekonomiky eurozóny. Francúzska a španielska ekonomika vzrástli o 0,3 % a talianska o 0,1 %.

Najrýchlejší medzikvartálny rast spomedzi krajín EÚ zaznamenalo v poslednom štvrťroku 2013 Rumunsko (1,7 %), za ním Česko (1,6 %) a Litva (1,2 %).

V eurozóne najrýchlejšie rástli Holandsko (0,7 %) a Portugalsko (0,5 %). Na druhej strane najvýraznejší pokles zaznamenali cyperská ekonomika o 1 %, fínska o 0,8 % a estónska o 0,1 %.

Slovenský HDP sa medzikvartálne zvýšil o 0,4 %. Z medziročného pohľadu Eurostat uvádza nárast na úrovni 1,3 %.

„Druhá polovica roka 2013 bola oproti našim pôvodným očakávaniam mierne silnejšia. Hoci detailná štruktúra ešte nebola zverejnená, vzhľadom k mesačným údajom očakávame, že ťahúňom rastu naďalej ostal čistý export, no aj súkromná spotreba zrejme prispela k rastu o čosi viac ako počas predošlého štvrťroku,“ uvádzajú vo svojom komentári k rýchlemu odhadu HDP analytici VÚB banky.

Ako ďalej vysvetľujú, mesačné údaje napovedajú, že do pozície ťahúňa rastu slovenskej ekonomiky sa opäť vrátil priemysel. „V závere roka produkcia nielenže vzrástla na dvojciferné úrovne, ale sa výroba aj zdravšie rozložila medzi viaceré segmenty,“ konštatujú analytici.