Oceliari čakajú posilenú ochranu pred čínskym dovozom

foto: Voestalpine, zdroj: Eurofer

Globálna obchodná vojna pretrváva, dovoz čínskej ocele do EÚ napriek čínskym sľubom o znížení nadprodukcie neustáva.

Európska komisia počas uplynulého roka uvalila antidumpingové clá na niektoré oceliarske produkty z Číny na škále od 18,4 do 25,3 %.

Napriek tomu dovoz z Číny rastie. Len do mája tohto roku o 21 % pri uhlíkovej oceli a 17 % pri nerezovej oceli. Z Číny sa dnes do EÚ dováža 27 % ocele.

„Európska komisia vie, že musí konať,“ myslí si výkonný riaditeľ oceliarne Voestalpine Wolfang Eder, ktorého cituje agentúra Reuters. Eder je tiež predsedom Svetovej asociácie výrobcov ocele.

Edre očakáva prijatie ciel na úrovni 20 a 30 % ktoré by mohli priemyslu v EÚ trochu pomôcť. Európska komisia zatiaľ možné opatrenia nekomentuje.

Čína vyrába polovicu svetovej produkcie ocele (1,6 miliardy ton). Jej nadprodukcia je približne 300 miliónov ton, ktorá zväčša smeruje na export.

Peking popiera že by čínske firmy dumpovali a predávali svoje produkty pod férovú cenu. Tvrdí, že globálna nadprodukcia ocele je spôsobená kolapsom dopytu po finančnej kríze z roku 2008.

V Ázii a Amerike to vidia inak. Amerika uvalila na časť čínskej ocele clo vo výške 450 %.

Oceliarsky priemysel tvrdí, že neobhajuje cestu nasledovania amerického protekcionizmu. Novú ochotu EÚ ochraňovať oceliarsky priemysel vnímajú povzbudivo.

„S Čínou sa kvôli oceli vedie plnohodnotná vojna,“ cituje agentúra zdroj z prostredia európskych inštitúcií.

V októbri by mohlo dôjsť k skráteniu obdobia v rámci ktorého sa rozhoduje o uvalení cla z 9 na 7 mesiacov, ako aj k upusteniu od tzv. pravidla najnižšieho cla, ktoré momentálne zásadne obmedzuje jeho výšku.

„Medzi členskými štátmi došlo k posunu vo vnímaní, ktorý vítame, ale vyzývame ich, aby urobili viac pre efektívnu obranu priemyslu viac,“ hovorí európske združenie oceliarov Eurofer.

EÚ by mala rozhodnúť o predbežných antidumpingových clách na oceľové pláty a za horúca valcovanú ocel z Číny v novembri.

Priemysel očakáva, že rozhodnutie bude v jeho prospech. Ich nádeje podporuje aj rozhodnutie Británie odísť z EÚ, ktorá väčšiu obchodnú obranu pred Čínou blokovala najmä z obavy pred možnými protiopatreniami.

„Po britskom referende vidíme veľký potenciál aby sa EÚ politicky priklonila k domácim výrobcom ocele“, povedal analytik banky Berenberg Alessandro Abate.

Momentálne Komisia uplatňuje 37 antidumpingových opatrení a opatrení zameraných proti dodotovaným oceliarskym výrobkom. 15 z nich sa týka Číny

Čítajte aj:

Z Číny prišli správy pre oceliarsky priemysel. Dve dobré a dve zlé

Znížime nadmernú výrobu ocele, sľúbila Čína Európe. Vytvoria pracovnú skupinu